Libor Michálek: informace ze Senátu 8-9

Vážení přátelé,

dovoluji si Vám s odstupem 2 měsíců poslat další informaci. A to se zaměřením na legislativní aktivity související s prosazováním práva a spravedlnosti v naší zemi, na problematiku boje proti korupci a zvyšování efektivity fungování veřejného sektoru.

S přicházejícím jarem se probouzí nejen příroda, ale i orgány (konečně) činné v trestním řízení. Obvinění expremiéra Nečase a pražského kmotra Rittiga osobně považuji za průlomové, byť jsou nad těmito kauzami některé otázky.

Například otázka, proč pan Rittig nebyl vzat do vazby podobně jako pan Rath? Proč v tomto případě není obava z možného ovlivňování svědků?

24.2. má být vynesen rozsudek nad 5-ti členy hodnotící komise, která v roce 2006 posuzovala nabídku firmy Haguess. Mezi obžalovanými je také pan Chytil, který spolupracoval s Policií na rozkrytí kauzy Opencard na Magistrátu HLMP.

I zde se nabízí otázky: Proč nejsou mezi obžalovanými spíše ti, kteří se podíleli na přípravě zadávací dokumentace nebo ti, kteří následně podepisovali příslušné smlouvy? Má být trestán ten, kdo se podílel na odhalování korupce?

Domnívám se, že v souvislosti s projednáváním zákona o státní službě by se konečně měly do legislativy dostat alespoň základní prvky ochrany oznamovatelů korupce. Podrobněji jsou mé připomínky k návrhu novely uvedené zde:

http://www.libormichalek.cz/lang_cs/aktualita/57.html

Jsem rád, že novela zákona o státní službě je předmětem pozornosti nejen Evropské komise, ale i zahraničních obchodních komor, v jejichž zájmu je, aby veřejné zakázky nebyly určené jen pro předem určený okruh s politiky spřízněných osob.

V této souvislosti jsem uvítal pozvání na Nizozemskou ambasádu, kde se dne 12.2. uskutečnilo jednání na uvedené téma se zástupci Rekonstrukce státu. Podrobněji se o tomto jednání můžete dočíst na main page www.libormichalek.cz.

Pokud Vás zajímají blíže mé aktivity v obvodu 26, legislativní činnost Senátu či některé zajímavosti, naleznete je v přiloženém souboru. Máte-li jakékoliv podněty, obracejte se s nimi prosím na michalekl@senat.cz.

Přeji hezké (pomalu) jarní dny.

Info Z9 (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..