očkování, očkování, očkování, ale i jiné novinky z ledna a prosince…

S přáním šťastného a udržitelného roku 2021 přinášíme první letošní newsletter.

Bojujeme za to, aby očkovací látky proti COVID 19 neležely ladem
Stejně jako Praha 7 jsme se snažili zajistit očkování pro pacienty 80 + prostřednictvím praktických lékařů na trojkových poliklinikách. Bohužel očkování na poliklinice se zapojením praktických lékařů se ukázalo jako anomálie, jejíž množení je Ministerstvem zdravotnictví zapovězeno. Navzdory této absurdní situaci se Ondřeji Rutovi podařilo dohodnout spolupráci s Fakultní nemocnicí na Vinohradech, díky které se zvládlo naočkovat nekolik stovek seniorů starších 80 let. Více o tom, jaké kroky v tomto ohledu podnikáme a co se už povedlo, naleznete zde.

Domu Radost hrozí ztráta statutu kulturní památky
Záměr rekonstrukce funkcionalistického Domu Radost vzbuzuje vášně zejména mezi odbornou veřejnosti. Návrh prezentovaný na podzim investorem (hlavním jednatelem je Martin Louda – aktuální majitel fotbalového klubu Viktoria Žižkov), představoval zdánlivě citlivou revitalizaci domu do podoby polyfunkčního objektu s převahou bydlení. Na základě toho byl záměr schválen Radou městské části. Nyní se však ukazuje, že zejména zásahy do interiérů mohou být tak rozsáhlé, že by dům pravděpodobně ztratil statut kulturní památky. Rada proto dodatečně schválila nesouhlas se stavbou a uvidíme, co se kolem tohoto projektu bude dít dál.

Připomínky k Nákladovému nádraží Žižkov
Bylo zahájeno tzv. veřejné projednání změny územního plánu, která zásadně ovlivní výstavbu na pozemcích Nákladového nádraží Žižkov. Připomínkovat ale může opět každý občan hl. m. Prahy. My již připomínky připraveny máme a vedeme poslední politická jednání o detailech. Témata jsou stále zejména tři: 1) záruky, že se po výstavbě Žižkov neucpe auty, 2) záruky, že bude vystavena veřejná vybavenost a 3) záruky dostatku přístupných ploch zeleně se zachováním přirozeného prostředí pro chráněné druhy.

Vyjednali jsme pro vás slevu na bikesharing!
Prý se na kole jezdit nedá, ale rádi bychom vám ukázali, že opak je pravdou. Modrá kola můžete na některých stanovištích našeho systému cykloparkování Cyril vídat i přes zimu. Abyste si třeba i mohli zkusit jaké to je brázdit ulice Prahy na vypůjčeném kole, tak jsme pro vás vyjednali 100 kč zkušební kredit. Stačí si pouze stáhnout aplikaci Nextbike a nejpozději do konce dubna vložit kód: PRAHA3. Získaný kredit má pak neomezenou platnost.

Pokračující jednání ohledně budoucnosti Viktorky
Na prosincovém zastupitelstvu koaliční i opoziční zastupitelé takřka jednohlasně odmítli nabídku vedení Fotbalového klubu Viktoria Žižkov (FKVŽ) na prodej stadionu a pozemků pod ním. Ten vyvíjí silný veřejný tlak a snaží se šířit příběh, že jediným řešením je odprodej pozemků, a to navíc bez dostatečné garance zachování fotbalu na Žižkově. Jako Zelení zcela odmítáme prodej cenných pozemků v centru Prahy a navrhujeme dlouhodobý pronájem stadionu. Během ledna se chystá jednání s developerem Martinem Loudou, který zároveň jedná za společnost Dům Žižkov (vlastníka Domu Radost a parku přilehlého ke stadionu), o možnosti zajištění přístupů na fotbalový stadion pro městskou část. V případě, že jednání selžou, navrhujeme, aby městská část hledala jiného partnera (formou veřejné soutěže / PPP projektu), který bude ochoten zajistit fungování stadionu pro sportovní účely.

Víme, jak budou vypadat muraly, které vzniknou na Husitské a Seifertově
Díky spolupráci s Annou Gümplovou a Galerii hlavního města Prahy se podařilo vyhlásit open call na muraly v rámci projektu Umění pro město, jehož základem byl program “2 % na umění”, který kdysi prosadili Zelení. A už i víme, jak budou muraly vypadat! Pérák od Toybox uvidíte u starého železničního mostu v Husitské a nad Bulharem v Seifertově ulici bude zdobit zeď abstrakce od dua Obras&Akrobad. K realizaci dojde již na jaře.

Pomalu, ale jistě mizí další billboardy
Nejen díky Zeleným na radnici, ale i díky našemu členu Zdeňkovi Jahnovi a jeho vytrvalému boji proti vizuálnímu smogu (iniciativa Přidej se a strhni to) dochází k postupnému odstraňování dalších billboardů, které bez potřebného oprávnění hyzdí žižkovské ulice. Nově se v prosinci povedlo odstranit 5 billboardů na Koněvce. Většinu billboardů (o kterých víme) jsme zanesli do mapy, které pracovně říkáme Bilbo ;) (Zeleně a šedivě jsou ty, co se již podařilo odstranit, světle růžově jsou billboardy). Pokud víte o nějakých dalších velkoplošných reklamách, co nám chybí v mapě, budeme rádi za info.

Máme výsledky prvního kola participace ke Slezské ulici
Cílem prvního kola participace ke Slezské ulici byl sběr podnětů, které by měly být základem koncepční studie aktuálně vytvářené týmem pod vedením Davida Mareše z ateliéru třiarchitekti. Sběr dat proběhl prostřednictvím online dotazníkové šetření, kterého se zúčastnilo 606 lidí. Z dotazníku jasně vyplynulo, že si lidé přejí více zeleně a Slezskou přívětivější pro pěší, ovšem parkování je i zde ožehavým tématem rozdělující lidi na dvě skupiny. Názorně zpracované výsledky včetně mapy doplněné o kladné i záporné podněty si můžete stáhnout na webu Prahy 3. Během jara proběhne prezentace prvních návrhů studie, ke které se bude moci veřejnost kriticky vyjádřit.

Zklidňování dopravy v Jeseniově i všude jinde
Tradičním ožehavým tématem je u nás zklidňování dopravy.  V reakci na petici se snažíme o zavedení třicítky v celé oblasti od Rokycanovy po Želivského, avšak stále narážíme na nesouhlas nejen opozice, ale také našich koaličních partnerů. Zatím se podařilo alespoň přijmout usnesení, podle kterého dojde ke zrušení Jeseniovy jako hlavní ulice a zavedení přednosti zprava. Naše cíle jsou ale větší a věříme, že ještě politickou shodu najdeme a lidé z Jeseniovy a okolí (a nejen oni) se zde bezpečnějších a přívětivějších ulic dočkají.

Zastávka Biskupcova – přelomové usnesení schváleno v Radě
Na základě projednání v dopravní komisi schválila Rada městské části stanovisko k novému dopravnímu značení na Želivského ulici a požaduje u zastávky Biskupcova jen jeden jízdní pruh. To by za relativně malé náklady umožnilo rozšíření tramvajových ostrůvků a bezpečnější přechody! Stanovisko už jsme odeslali na magistrát a určitě budeme pokračovat v dalším tlaku. Zvýšení kvality života lidí bydlících v okolí této ulice se pro nás pomalu ale jistě stává jednou z nejpalčivějších priorit, ulice je ale plně ve správě hlavního města.

Prosazujeme dotace na rekonstrukce volných bytů
Podařilo se nám prosadit podávání žádostí o dotace z Fondu rozvoje dostupného bydlení na opravy volných bytů hlavního města. Koncem roku došlo k čerpání peněz z tohoto fondu na opravu tří bytů na Havlíčkově nám. 1. Máme domluvu s hlavním městem, že dvě z nich obsadí Dětský domov Charlotty Masarykové, který zde má provozovat klasický dětský domov a také zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP). V prosinci schválila magistrátní komise také další dotaci pro MČ Praha 3 na rekonstrukci 31 bytů.

Spouštíme nové Kontaktní místo pro bydlení
Kontaktní místo zatím fungovalo provizorně v rámci Odboru bytů. Od letoška jsme si zajistili samostatnou adresu Havlíčkovo nám. 11, v prosinci jsme přijali druhou “navigátorku”. V rámci spolupráce s Piráty na MHMP a projektu “MHMP – sociální bydlení” máme přislíbeno proplacení třetího pracovního místa na Kontaktním místě. Nejspíše od března plánujeme zřídit pozici tzv. referenta podpory nájemních vztahů, který bude zajišťovat podporu nově zabydlovaným a řešit případné sousedské spory v domech.

Žádáme o dotaci na zřízení pozice romského koordinátora
Spolu s TOP09 jsme přišli s návrhem požádat o další dotaci z Norských fondů na zřízení pozice romského koordinátora. Ten by měl být terénním pracovníkem, který pomáhá radnici v orientaci a komunikaci s romskými občany Prahy 3 a ví nejlépe, kde můžeme pomoci. Uvidíme, zda naše žádost uspěje.

Náměstí a ulice pojmenované i po ženách?!
Hlavní město schválila, že park v Kouřimské ulici na Vinohradech odteď ponese jméno novinářky, překladatelky a antifašistické odbojářky Mileny Jesenské. Zejména Lindě Urbánkové se v kulturní komisi navíc podařilo prosadit návrh na pojmenování nových ulic na Nákladovém nádraží Žižkov, věnovaným II. československému odboji, zejména odbojářkám, které pomáhaly parašutistům a bydlely v okolí Ohrady. Těšíme se mimo jiné i na to, že v ulicích Peahy 3 konečně začnou přibývat i cedule s ženskými jmény.

Polovina volebního období za námi – zhodnotili jsme ji na veřejném online setkání
Koncem roku to byly přesně dva roky, co jsou Zelení součástí koalice ve vedení radnice. Důležité věci, které se nám podařilo prosadit v jednotlivých gescích, jsme shrnuli v článku na webu. Zároveň proběhlo online setkání, kde jsme představili naši práci a následovali odpovědi na dotazy veřejnosti. Aktuálně existuje na facebooku záznam, který bychom v dohledné době měli dát také na youtube, aby si ho kdokoliv, koho zajímá naše práce, mohl pustit. Budeme rádi za feedback.

Šťastný a udržitelný rok přejí
Ondřej, Martina, Matěj, Jana, Andrea a další!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..