Projekt Nákladové nádraží Žižkov 2014

V pondělí 17.3.2014 proběhla na radnici MČ Praha 3 tisková konference pod vedením Matěje Stropnického ke kulturnímu programu na Nákladovém nádraží Žižkov v roce 2014.

Pro tento účel byly vytvořeny speciální webové stránky www.nakladovenadrazizizkov.cz, kde bude pravidelně zveřejňován kulturní program a které by měly být spuštěny každým dnem. Sledovat můžete také Facebookové stránky.

Zde jsou mediální ohlasy z tiskové konference:

Kultura na žižkovském nádraží   / ČT / Události v regionech – Praha / 17.03.2014
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/266694-nakladove-nadrazi-ozije-kulturou/

___

Divadlo, koncerty, filmy. Žižkovské nákladové nádraží se má přeměnit na kulturní scénu

Ihned.cz: http://art.ihned.cz/architektura/c1-61865860-nakladove-nadrazi-zizkov-kulturni-scenou

___

Nádraží Žižkov znovu ožije. Dočasně

Lidové noviny str.4, 18.3.2014

PRAHA: Od chvíle, kdy ministerstvo kultury prohlásilo funkcionalistickou budovu Nákladového nádraží Žižkov kulturní památkou, uplynul rok. Za tu dobu akce pořádané v této výjimečné stavbě stačily přilákat více než šedesát tisíc lidí. Tedy zhruba stejný počet, jaký loni zavítal třeba na malebný jihočeský zámek Červená Lhota.
Na loňské kulturní počiny, jako byl třeba Designblok 2013, chtějí radnice Prahy 3 a spřátelené organizace navázat i letos. Městská část navíc pokračuje v přípravě podkladů umožňujících trvalé využití zhruba deseti hektarů vnitřní plochy, které obří památka ukrývá.
„Na letošní kulturní akce na Nákladovém nádraží Žižkov uvolníme z rozpočtu necelé dva miliony,“ říká místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě).
V budově z 30. let, která podle odborníků patřila k nejmodernějším svého druhu v Evropě, sehraje několik inscenací třeba Divadlo Letí. „Mimo jiné půjde o švédskou hru s gay tematikou s názvem Po Frederikovi,“ nastiňuje umělecká šéfka Martina Schlegelová.
Akce věnované studentům uspořádá Národní filmový archiv. Pro vybrané květnové, červnové a poté zářijové dny pro ně naplánoval například šestihodinový naučný program včetně tvůrčích dílen.
Účast na letošnímprogramu přislíbila také Galerie Jaroslava Fragnera. Od 17. června do 10. září na nádraží uspořádá festival, v jehož rámci se bude konat výstava, ale i odborné tématické přednášky, diskuse a semináře.
„Hlavní myšlenkou je nejen oživeníměstské čtvrti, ale také otevření problematiky budoucího osudu nádraží,“ vysvětluje ředitel galerie a historik umění Dan Merta.
Radnice přiznává, že kulturní akce jsou jen dočasná záležitost. Památkově chráněná nádražní budova potřebuje trvalé využití a rekonstrukci. Nad nimi však nadále visí otazníky, stejně jako nad revitalizací celého nádražního areálu.
Letité spory o nádraží Prohlášení kulturní památkou předcházely několikaleté spory mezi developeryŽižkov Station Development patřící Českým drahám a společnosti Sekyra Group, jež budovu a část areálu vlastní, – a některými občanskými sdruženími. Těmvadilo, že developeři chtěli v rámci plánované stavby nové městské čtvrti budovu zbourat.
Nyní už tak učinit nemohou a nezbývá než se dohodnout. Leoš Anderle ze společnosti Sekyra Group už dříve uvedl, že cestu vidí ve spojení neziskového sektoru s komerčním. A na tom také radnice pracuje. „Byl zpracován management plán, který ještě budeme připomínkovat. Jeho podstatou je vytvoření systému, jak nádražní budovu rozdělit, aby v ní mohlo být více subjektů, jednalo by se o společenství vlastníků,“ vysvětluje starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09).
Radnice hodlá oslovit nejrůznější instituce, včetně ministerstva kultury a příspěvkových organizací státu či města.
Na konci února radní schválili materiál, který po celkovém dopracování předloží magistrátu jako podkladovou studii ke změně územního plánu. Ta je pro výstavbu v tomto místě nezbytná, současný územní plán na nádraží počítá pouze s drážní zástavbou.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

___

Žižkovské nádraží uvítá divadla a hudebníky

Mladá fronta Dnes , tištěný deník stran č. 3, 18.3.2014

PRAHA: V prostorách památkově chráněného Nákladového nádraží Žižkov se letos uskuteční mnoho kulturních a společenských akcí. Návštěvníci uvidí divadelní představení, některá speciálně vytvořená pro specifický prostor funkcionalistické stavby, budou se moci zúčastnit filmových projekcí, hudebních akcí a workshopů na téma architektura či kinematografie.
Praha 3 chce ve spolupráci s neziskovými a zájmovými organizacemi otevřít nádraží pestrému okruhu diváků.
Kolem osudu funkcionalistické budovy se vedou bouřlivé diskuse už několik let. Společnost Žižkov station development, která vznikla spojením Českých drah a firmy Sekyra Group, plánovala rozsáhlou výstavbu, jíž mělo nádraží ustoupit. Proti demolici se však postavila část odborné i laické veřejnosti. Ministerstvo kultury nakonec loni na jaře rozhodlo, že nádraží musí být zachováno. Původní plány na výstavbu nové městské čtvrti nicméně i nadále trvají.
Otevřela se však otázka dalšího využití obrovské památkově chráněné budovy. Už vloni se tam uskutečnilo několik akcí, například Designblok. V letošním roce se budova otevře znovu.

Zapojí se i United Islands

„Chceme ukázat, že má smysl, že je budova zachráněna od demolice a že umožňuje pestrost využití,“ uvedl místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (ŽnS). Radnice na to letos v rozpočtu vyčlenila 1,9 milionu korun.
Účast na kulturním programu přislíbilo letos znovu Divadlo letí, ale i organizátoři United Islands, Galerie Jaroslava Fragnera a Národní filmový archiv. V září se tu uskuteční Dny žižkovského kulturního dědictví.
Otazníky však i nadále visí nad dlouhodobým využitím nádraží a také nad tím, kdo by případné převzetí a rekonstrukci zaplatil.

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

___

Nákladové nádraží poslouží kultuře / Právo / 18.3.2014/ str. 11

Pro kolejiště, peróny i suterén památkově chráněných budov Nákladového nádraží Žižkov se letos chystá bohatý kulturní program.
Od dubna do října se zde bude hrát divadlo a hudba, budou se promítat filmy, diskutovat o architektuře, konat workshopy a vzdělávací programy pro děti. Vše ušito na míru industriálnímu prostoru.
Letošní sezóna má překonat loňskou, kdy nádraží hostilo Designblock, Pražské bienále a bylo cílem velké cyklojízdy. Místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov (nejen) sobě) řekl, že loni kultura na nákladové nádraží přilákala na 60 tisíc lidí.
Žižkovská radnice vyčlenila prostředky a snaží se ukázat, že zachování nádraží, které chtěl developer zbořit, mělo smysl. „Nyní se snažíme přivést do nákladového nádraží život,“ uvedl Stropnický. Projekt pro jeho konverzi na kulturní stánek už vzniká a připomínkuje ho jak Praha 3, tak majitel nádraží, tedy České dráhy.
„Plán ukazuje, že realizovat konverzi je možné, je to trvale udržitelné,“ uvedl Stropnický.
Program pro nádraží chystá Galerie Jaroslava Fragnera, Národní filmový archiv, United Islands, Divadlo letí či sdružení Mezery.
Režisér Miroslav Bambušek řekl, že by na žižkovském nádraží rád uvedl hru Cesty energie – ropa, jež loni vznikla v Gočárových mlýnech v Pardubicích.
„Inscenace má dvě části, první se bude odehrávat v překrásném suterénním prostoru,“ řekl Bambušek. Druhou část by měli herci ztvárnit na peróně, vše doprovází hudba Vladimíra Franze.
Fragnerova galerie i Kancelář veřejného prostoru městského institutu rozvoje chce přímo u nádraží ukázat příklady konverze industriálních památek jak u nás, tak ve světě.
„Budeme se snažit provést určité krajinné úpravy, krajinářské vstupy a prostupy,“ přiblížil za galerii Dan Merta.
Na konci srpna by měli studenti DAMU, její nové katedry tvorby v netradičních prostorách na nákladovém nádraží dělat klauzury. Téma zní 4 x Ray Bradbury.
Junior klub uvede mladé kapely a Move Association hodlá přivézt soudobé hvězdy elektronické hudby z Velké Británie. Národní filmový archiv předvede své podklady a se studenty středních škol bude vytvářet a promítat 16mm film. Nádraží má také hostit dny žižkovského kulturního dědictví a vyloučit ani nelze, že se stane opětovným dějištěm Designblocku.

Nyní se snažíme přivést do nákladového nádraží život Matěj Stropnický, místostarosta Prahy 3
Zpracovatel: Anopress IT a.s.

___

Nákladové nádraží Žižkov letos oživí zajímavé akce: koncerty, promítání, netradiční divadlo

http://www.prazskypatriot.cz/nakladoveho-nadrazi-zizkov-bude-letos-nabyte-akcemi-koncerty-promitani-netradicni-divadlo/

___

Žižkovské nádraží letos láká na netradiční divadlo, film i hudbu

http://www.metro.cz/zizkovske-nadrazi-letos-laka-na-netradicni-divadlo-film-i-hudbu-psf-/co-se-deje.aspx?c=A140317_125415_co-se-deje_rab

___

Kříšení Nákladového nádraží Žižkov pokračuje / halonoviny/18.3.2014/ str. 3

Oživit prostor Nákladového nádraží Žižkov (NNŽ), které je od loňska památkově chráněno, plánuje radnice městské části Praha 3. Nádražní budova nebyla zdemolována a v příštích týdnech a měsících ožije netradiční kulturou, a hlavně lidmi.
Městská část, na jejímž území se nákladové nádraží nachází, udělí letos projektu ze svého rozpočtu takřka dvoumilionovou dotaci. Dramaturgie počítá s divadly, hudbou, filmem, výstavami, workshopy, setkáními lidí všeho věku – a to vše v netradičních nádražních prostorách. Akce navazuje na loňský nultý ročník kulturního programu na NNŽ, který se setkal s velkým zájmem veřejnosti. Jen jedna jeho část, loňský Designblock, přivítal 35 tisíc návštěvníků, společně s dalšími akcemi pak nultý ročník festivalu, jehož cílem je oživení památky, přitáhl zájem 60 tisíc lidí, pochlubil se místostarosta MČ Matěj Stropnický (SZ). Ten také sdělil, že se v současné době připomínkuje materiál Konverze NNŽ na kulturní centrum.
»Projekt je vypracován tak, aby kulturní centrum bylo ekonomicky samostatné a finančně udržitelné,« informoval na tiskové konferenci. Aktivit je přehršel a každý si podle organizátorů najde svou parketu. Např. Divadlo Letí připraví ve spolupráci s Katedrou divadelní tvorby DAMU projekt Nádraží Letí, v rámci kterého se v dubnu, květnu a srpnu uskuteční netradiční divadelní představení. Občanské sdružení Mezery, jež se specializuje na mimodivadelní prostory, připravuje na červen s předními herci vedenými režisérem Miroslavem Bambuškem další divadelní představení, které se odehraje v suterénu nádraží a v kolejišti.
V prostorách NNŽ se zabydlí i film. Podle Jiřího Forejta z Národního filmového archivu se uskuteční několikahodinové programy pro skupiny školní mládeže, která si vedle teorie užije i filmovou praxi. Pražská Galerie Jaroslava Fragnera připraví na červen až září projekt s názvem »Krajina – město – veřejný prostor«. Půjde o kombinaci vzdělávání a odpočinku. Prakticky to budou workshopy, výstavy, tematická představení či semináře na téma industriální architektura, krajinářství, rekonverze postindustriálních objektů. »Cíl je, aby nádraží dva a půl měsíce žilo programem, venkovními pořady,« uvedl Dan Merta z pořádající galerie. Na NNŽ se projeví i místní tvůrci z příspěvkové organizace Prahy 3 Junior klub.

Více na www.ihalo.cz

Zpracovatel: Anopress IT a.s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..