Stojednička, přechody, cyklopruhy, solární elektrárna, debaty, výstavy… poslední letošní newsletter

Konec roku byl na Praze 3 ve znamení výstav a debat k plánovaným projektům. Máme pro vás ale také plno novinek z oblasti dopravy, energetiky i sociální politiky. A samozřejmě Zelené přání do nového roku!

Pomáháme se lidem zbavit exekucí
Praha 3 má kolem 220 dlužníků v soudních exekucích a celkový počet exekucí přesahuje osm stovek. Proto jsme se aktivně zapojili do propagace akce Milostivé léto, jejímž cílem je dostat lidi z dluhových pastí. Pokud dlužníci zaplatí do 28. 1. příštího roku původní dluh a poplatek 908 Kč, exekutor musí ostatní úroky, penále a poplatky odepsat a exekuci zastavit. Spojili jsme se s Exekutorským úřadem Prahy 3, oslovili dopisem všechny dlužníky a nabídli jim pomoc. Pro dané účely jsme zřídili telefonní linku na sociálním odboru.
Nová solární elektrárna na bazénu Pražačka – malý krok ke klimatické transformaci
Projekt “Smart Grid Pražačka” propojuje v rámci sportovního areálu místní zdroje energie s odběrovými místy, monitoruje a řídí jejich efektivní využívání. Jeho součástí je i nová fotovoltaická elektrárna na střeše bazénu, která je propojena s již fungující kogenerační jednotkou a kotelnou. Systém bude ještě doplněn o dobíjecí stanicí pro elektromobily a elektrokola. Tenhle projekt je jedním z prvních kroků k tomu, aby městská část využívala více energii ze Slunce a hospodařila s ní co nejefektivněji, a tím přispívala ke zmírňování dopadů klimatické změny.

Autobusová linka 101 vyjela na Žižkov
Po dlouholetém snažení jsme se dočkali prodloužení autobusové linky 101, která propojila Dolní Žižkov a Vinohrady s Vršovicemi. Díky tomu vzniklo několik nových autobusových zastávek. Mezi nimi i zastávka U Prdlavky, která se nachází ve Slavíkově ulici poblíž domu, kde Josef Abrahám alias Prdlavka parkoval ve filmu Vrchní, prchni svůj Velorex. Na slavnostním otevření nechyběl ani Zdeněk Svěrák. Protože se některým cedule s názvem zastávky líbila natolik, že se několikrát ztratila, dopravní podnik ji zařadil jako samolepku na svůj fanshop, kde si ji můžete koupit. Další změnou je přejmenování zastávky Husinecká na Viktoria Žižkov, což je zároveň i konečná stanice stojedničky. Linka 101 jezdí sedm dní v týdnu v půlhodinových intervalech, zkrácených ve špičkách všedních dnů na 20 minut.

Představili jsme projekt #Nouzovka – síť míst, kde si můžete klidně odskočit
Možnost kdykoliv si dojít na toaletu by měla být samozřejmostí v každém městě… To bohužel zatím v Praze moc nefunguje. Proto jsme rozjeli projekt Nouzovka, který nabízí   29 míst na Praze 3, kde je možné toaletu využít. Najdete v něm nejen veřejné toalety na hřištích nebo v parcích, ale i restaurace a kavárny, které to vidí stejně jako my. Všechna zapojená místa najdete na webu městské části a v přehledné mapě. Navíc je poznáte podle toho, že jsou označené naší žlutou nálepkou. Dejte prosím o Nouzovce vědět ve svém oblíbeném podniku.

Na Jiřáku už jde normálně přejít ulice!
Nemožné se stalo skutečností. V rámci výměny signalizace na Jiřáku se podařilo prosadit vyznačení čtyř nových přechodů pro chodce v místě, kde doteď bylo možné pouze nebezpečně přebíhat mezi auty. V budoucnu by mělo dojít k celkové rekonstrukci Vinohradské ulice, kde se s přechody samozřejmě počítá.

Vyhodnocení projektu Rozvoje Pečovatelské služby
Dosavadní výsledky námi iniciovaného projektu rozvoje Pečovatelské služby Praha 3 jsou skvělé. Za rok a půl se podařilo rozšířit provozní dobu služby na večerní hodiny a víkendy a zvýšit počet klientů z 94 na 279 osob při stejném počtu pečovatelů a pečovatelek. Hlavním cílem projektu je umožnit co největšímu počtu klientů i s vyšší mírou závislosti žít v domácím prostředí co nejdéle. To následně snižuje tlak na využívání pobytových služeb, zejména našeho Ošetřovatelského domova. Největší díky patří paní ředitelce Emilii Kalové a všem jejím kolegyním a kolegům.

Nová pěší propojení
Ve spolupráci s ředitelem hřbitovů Martinem Červeným jsme otevřeli nový vstup na Olšany ze severu. Díky tomu jsou teď hřbitovy dobrou pěší zkratkou pro všechny, kdo se chtějí dostat třeba z Vinohrad na Parukářku, na poštu nebo polikliniku v Olšanské.
Ve spolupráci se starostkou Prahy 10 Renatou Chmelovou jsme také instalovali přechody pro pěší přes koleje v Malešickém lese. Odteď už můžete překonávat hranice Prahy 3 a Prahy 10 přes koleje snadno třeba i s kočárkem

Koněvka je opět průjezdná a najdete na ní i několik stromů
Byla ukončena další etapa rekonstrukce Koněvovy ulice. Od začátku rekonstrukce jsme kritizovali hlavní město kvůli chybějícím stromům v plánu, s čímž jsme se nechtěli smířit.  Podívali jsme se letos na jaře znovu do projektu a s pomocí projektanta našli dodatečně místo alespoň pro 4 stromy. Ještě důležitější je, že zde vznikla nová zastávka autobusu “Lukášova”, tisíce lidí tak budou mít MHD dostupnější.

Dopravní kolaps na Žižkově – hlavní město slíbilo lepší koordinaci uzavírek v budoucnu
Listopadové dopravní kolapsy mělo na svědomí velké množství uzavírek iniciovaných hlavním městem, které mezi sebou nebyly koordinované. K zablokování Seifertovy ulice včetně tramvajové dopravy přispěla hlavně uzavírka v Argentinské a Trocnovské ulici. Se jsme zajistili alespoň vyparkování Seifertky a oddělení tramvají od aut. několikrát jsme se sešli se zástupci TSK, MHMP atd., kde jsme požadovali lepší koordinaci uzavírek v budoucnu a včasné informování městské části. Zástupci hl. města také slíbili, že výběrové řízení na projektanty další fáze rekonstrukce Koněvky bude se 40% váhou na dobu zhotovení.
Internet byl plný dezinformace, že dopravní kolapsy způsobuje nový cyklopruh na Olšanské. Jedná se o ochranný cyklopruh, do kterého automobily mohou vjet v případě, že je zde prázdno. Jde o to, že jim pouze připomíná, že mohou potkat lidi na kolech. Ti se naopak cítí bezpečněji.

Reklamní plachty na fasádách domů půjdou dolu
Na podzim začalo platit nařízení, které zakazuje v širším centru Prahy reklamní plachty zastiňující fasády domů. Nařízení definuje tři zóny, kde jsou kromě zákazu plachet i další pravidla pro reklamu. Do jaké zóny patří vaše čtvrť a co, tam platí za pravidla, se můžete přehledně podívat v mapě.Všechny reklamní plachty, co na Praze 3 potkáte, jsou nelegální. Aktuálně spolupracujeme s živnostenským odborem Magistrátu hl m. Praha na jejich odstranění.

Street Gardening na Praze 3 chceme. Máme pro vás návod, jak na to!
Za předchozího vedení radnice byl street gardening brán jako “nepřípustná privatizace veřejného prostoru”. Radnice, na které vládnou Zelení, městské zahradničení naopak vítá. Proto jsme pro vás připravili přehledný návod, jak si takové rabátko ozdobit. Na stránkách městské části si můžete stáhnout i přehledný leták, vytisknout a umístit například na nástěnku do vašeho domu.

Známe výsledky architektonické soutěže na novou školku v Jeseniově 98
V rámci další architektonické soutěže pořádané městskou částí se ze 39 zaslaných návrhů nové školky Jeseniova 98 stal vítězem návrh týmu pod vedením architektky Radky Kurčíkové. Porota ocenila zejména zachování velké zahrady, pestrost, architektonickou kvalitu i praktičnost návrhu.
Výherní návrh nové šestitřídní školky nahradí aktuální školku, která musela být uzavřena z důvodu špatné statiky. Radnice nyní s výherci jedná o smlouvě na další projekční fáze vedoucí k výstavbě nové školky. Děkujeme všem zúčastněným za jejich čas a energii, porota soutěže byla opravdu příjemný zážitek. Všechny návrhy si můžete prohlédnout v soutěžním katalogu .

Proběhla debata a anketa k budoucí podobě Lobkovičáku doprovázená výstavou soutěžních návrhů
V půlce října proběhla debata, kde byla představena rozpracovaná studie obnovy náměstí Jiřího z Lobkovic. Zároveň proběhla online i papírová forma anketního šetření. V obou případech byl hlavním cílem sběr podnětů, které povedou k dopracování návrhu do finální podoby. Nyní studio Perspektiv zapracovává výsledky participace a konečný návrh by měl být znám na začátku roku 2022.
Studio Perspektiv vyhrálo se svým návrhem architektonickou soutěž. Během října  a listopadu jste měli také možnost prohlédnout si všechny soutěžní návrhy v Infocentru Prahy 3. Pro velký úspěch se můžete těšit na výstavy dalších architektonických soutěží začátkem nového roku.

Komunitní malování na hřišti Jeseniova bude pro velký úspěch pokračovat na jaře
Během třech listopadových dní proběhl výtvarný workshop na hřišti Jeseniova ve vnitrobloku mezi Roháčovou a Jeseniovou pod vedením výtvarnice Elišky Fialové. Děti z místní školky i rodiče s dětmi rozjasnili stěny okolo hřiště. Celé dílo ještě není dokončeno, proto bychom chtěli na jaře navázat dalšími workshopy. Máte se na co těšit.

Debaty, procházky a komentované prohlídky výstavy Žižkovské nádraží: druhý život?
Dynamický vývoj má příprava smluv s developery na nákladovém nádraží. Díky petici, kterou podepsalo na 1600 lidí se město dostává pod tlak. Aktivně se účastníme všech debat a komentovaných prohlídek. Usilujeme o zklidnění dopravy, dostatek zeleně, vznik obecního bydlení. V lednu nás čeká další projednání na zastupitelstvu a zřejmě i na zastuptelstvu hlavního města.

Na zastupitelstvu jsme zvolili novou pirátskou radní. Už zase.
Více jsme o tom psali zde.

Šťastný, Zelený a udržitelný nový rok přejí
Ondřej, Martina, Matěj, Jana, Andrea a další!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..