Únorové novinky: příprava na očkování, nové stavební záměry a další…

únorový newsletter je nabitý informacemi nejen o možnosti zapojit se do plánování čtvrti na nákladovém nádraží.

Ze všeho nejdříve bychom Vás rádi pozvali na Zastupitelstvo, které se koná již v úterý 16. 2. od 15 hodin. Sledovat ho můžete jako vždy živě na stránkách městské části. V případě, že byste rádi přišli interpelovat své zastupitele a zastupitelky, tak připomínáme pevně daný čas od 17.00.

Na očkování jsme připraveni, jen ještě nedorazilo
Do centrálního rezervačního systému byla schválena nemocnice Sv. Kříže v Kubelíkově ulici, která bude i tzv. hlavním očkovacím místem na území Prahy 3. Podle aktuálních informací by mohla kolem 15. 2. obdržet vakcíny Moderna a rozběhnout očkování.  V domě s pečovatelskou službou bylo na základě spolupráce se SZÚ naočkováno druhou dávkou 90 seniorů.

Připomínkování změny územního plánu nákladového nádraží
Aktuálně probíhá připomínkování změny územního plánu pozemků nákladového nádraží, do které se může zapojit i veřejnost. Zaměřujeme se opět na tři hlavní témata, a to doprava, zeleň, veřejná vybavenost, návrh připomínek městské části zveřejňujeme zde. Mezi lidmi z Jarova aktuálně rezonuje zejména téma Jarovské třídy, která by by měla pomoci zajistit dopravní obslužnost celé oblasti, zasahuje ale částečně do místní zeleně.

Kromě toho také dlouhodobě vyvíjíme veřejný tlak na hlavní město, aby se o budoucnosti a podobě nové čtvrti vedla společenská debata, a aby byly dostupné materiály. V této souvislosti Matěj založil facebookovou skupinu pro sdílení veškerých možných informací týkajících se nákladového nádraží. Podkladová studie již také konečně byla veřejně představena v CAMPu a je možné si ji stáhnout a posílat IPR připomínky. Zároveň hlavní město přislíbilo v dohledné době participaci podkladové studie.
Veřejné projednání změny územního plánu je již 16. 2. od 10.00 (online), následuje 7 dní během kterých je možné zasílat připomínky na podatelnu Magistrátu HMP (do 23. 2. 2021).

Koněvka bude opět rozkopaná
Podle zpráv od Technické správy komunikací (TSK) spadající pod hlavní město bude rekonstrukce Koněvky bohužel probíhat ještě další dva roky. Letos proběhnou čtyři etapy, a to od března do listopadu (!) v úseku mezi ulicemi Rokycanova a Černínova. Celá situace je nejvíce nepříjemná zejména pro podnikatele, pro které v kombinaci s proticovidovými opatřeními může být až likvidační. Bohužel se také opět nevyhneme vyššímu dopravnímu zatížení okolních ulic. Podrobnější plán jednotlivých etap jsme pro vás sepsali zde. Přestože plánovanou rekonstrukci má zcela v rukou hlavní město, budeme se snažit stejně jako v loni o všem co nejvíce informovat a koordinovat aktivity mezi zhotoviteli, stavebním dozorem, policií a lidmi žijícími v okolí.

Spolupráce s Dětským centrem Paprsek
Dlouho připravovaný projekt spolupráce MČ Praha 3 a MHMP na deinstitucionalizaci ústavní péče už nese první ovoce. V jednom z bytů MČ Praha 3 od prosince bydlí tři děti, které přišly z kojeneckého ústavu v Thomayerově nemocnici. V bytě se o ně starají pracovnice Dětského centra Paprsek, který je zároveň nájemcem bytu. Děti tu žijí blízko svých rodin, které mohou sdílet péči se sociální službou. Další podobné projekty jsou v přípravě.

Příprava stavebního zadání na novou školku v Jeseniově ulici
Aktuálně připravujeme stavební zadání na novostavbu školky v Jeseniově 98. Stávající budova má bohužel do takové míry narušenou statiku, že jiné možnosti se příliš nenabízejí. Protože místech ve školkách není nikdy dost, rádi bychom zde nabídli do budoucna o 2 třídy víc. Hlavní leitmotivem zadání je nutnost co nejvíce zachovat nádhernou zahradu, kvůli které je školka oblíbená. Plán je otevřít novou budovy školky k 1. 9. 2024.Architektonická soutěž na novostavbu Domu sociálních služeb Pod Lipami Společně s nově vzniklou pracovní skupinou připravujeme také zadání architektonické soutěže na novostavbu Domu sociálních služeb v ulici Pod Lipami. Ten by měl nahradit aktuální budovu Ošetřovatelského domova, která už neodpovídá dnešním nárokům na sociální péči. Cílem je vybudovat moderní zařízení, které bude nejen domovem pro seniory, ale také nabídne další služby – např. denní stacionář, odlehčovací a doplňkové služby apod. Zadání chceme během března probrat i s veřejností. Pokud bydlíte v okolí a záměr vás zajímá, určitě se nám ozvěte.

Prodloužili jsme otevírací dobu dětských hřišť
Obzvlášť během pandemie, kdy nám lezou děti po hlavě, nedává smysl, aby uzamykatelná hřiště uzavírala třeba v 16.00. Proto jsme všechny otevírací časy sjednotili – v zimě 7-19h, v létě 7-21h. Snadná věc, která neměla žádný logický smysl a může znamenat zlepšení pro spoustu lidí.

Cyklopruhy na Koněvce a Olšanské již brzy
Nové ochranné cyklopruhy na horní části Koněvky od Ohrady dál a Olšanské ulici jsou oba aktuálně ve fázi připomínkování. Byli bychom rádi, aby se v obou ulicích společně s novým dopravním značením podařilo rozšířit i tramvajové ostrůvky, vedeme o tom proto jednání s hlavním městem. Záměrem je, aby cyklopruhy byly hotové už na jaře na nadcházející cyklosezónu. Věděli jste, že se počet lidí na kole v Praze za minulý rok zvýšil o 32 %?

Připomínáme slevu na bikesharing!
Většina už to jistě zaregistrovala na facebooku a v minulém newslettru, ale pokud ne tak připomínáme, že do konce dubna je možné využít zkušební kredit 100 kč. Stačí si pouze stáhnout aplikaci Nextbike a nejpozději do konce dubna vložit kód: PRAHA3. Získaný kredit má pak neomezenou platnost.

Užijte si poslední dny se sněhem a zůstaňte zdraví

Vaši
Ondřej Rut
Martina Chmelová
Matěj Michalk Žaloudek
Jana Valová
Andrea Midlochová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..