S výstavbou věžáku nad Židovskými pecemi se smířit nechceme, podáváme žalobu!

Patnáctipatrový věžák, poslední etapa výstavby na Vackově, jako jediný nezískal stavební povolení v minulém volebním období. Jako současné vedení radnice nesouhlasíme zejména s výškou objektu.

Vzhledem k zamítnutí našich námitek i odvolání k vydanému územnímu rozhodnutí podáváme správní žalobu na Magistrát hl. m. Prahy. Záměr žaloby byl schválen na sředečním jednání Rady městské části. Žaloba dnes byla odeslána na Městský soud v Praze.

V minulém volební období jsme jako Zelení byli na politickém spektru jako jediní proti výstavbě dvanáctipatrového bytového komplexu Metrostav development na Vackově, který sklízí již několik měsíců kritiku veřejnosti.

Ne proto, že jsme proti výstavbě na těchto pozemcích jako takové, ale proto, že tento projekt se bezohledně a agresivně zakusuje do svahu Židovských pecí a ční vysoko nad nimi. Poslední 9. etapa má být dokonce ještě o tři patra vyšší než aktuální stavba. To vše bude mít dopad nejen na zeleň a návštěvníky parku, ale i na celkový urbanistický ráz lokality.

Žaloba konkrétně poukazuje na rozpor záměru s územním plánem a s cíli a úkoly územního plánování a na nedostatky související s posouzením výšky záměru a nedostatečné řešení dopravy.

Územní řízení trvalo několik let, k projektu se často nesouhlasně vyjádřilo mnoho institucí, například Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo kultury, vlastníci okolních bytů a díky tomu, že jsou teď Zelení v koalici, i městská část. Podobně jako Ministerstvo kultury jsme jako radnice podali námitky vztahující se zejména k nepřiměřené výšce a celkově hmotě objektu. Námitky byly ale nyní shledány Odborem stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy jako bezdůvodné. Proti vydání územního rozhodnutí  v srpnu 2019 se městská část okamžitě odvolala. Nicméně nyní, začátkem roku 2021, bylo odvolání definitivně zamítnuto bez možnosti dalšího odvolání.

“Nechceme se smířit s tím, že poslední etapa v podobě věžáku, symbolicky připomínající éru ODS, ještě více poškodí oblast Židovských pecí, která už utrpěla mnoho nevratných negativních změn. Z toho důvodu jsme se po poradě s právníky rozhodli podat žalobu proti vydanému územnímu rozhodnutí. Držte nám palce, ať se nám podaří posledním možným způsobem zvrátit stavbu věžáku v aktuální podobě.”
– Matěj Michalk Žaloudek

O všech dalších novinkách Vás budeme informovat na našem webu Žižkov nezastavíš nebo na facebooku.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..