Petice k nákladovému nádraží na zastupitelstvu hlavního města nebo zelená kandidátka do letošních voleb…. Posíláme lednový newsletter!

Tento týden je opět ve znamení nákladového nádraží. Máme pro vás ale i několik dalších věcí jako je nová romská poradkyně na úřadě, vodní prvek pod žižkovskými schody, elektrobus, bezpečnější křižovatky včetně volby zelené kandidátky.

Na hlavním městě se budou zabývat žižkovským nádražím
Petici Chceme kvalitní čtvrť u Nákladového nádraží Žižkov! (zizkovlidem.cz) už podepsalo přes 2000 lidí a tento čtvrtek ji projedná Zastupitelstvo hlavního města. V programu zastupitelstva je bod zařazen na pevný čas 16.00, na 15.00 pak petenti a petentky svolávají happening před budovu magistrátu na Mariánském náměstí.

Naše stanovisko lze těžko shrnout jen v několika větách, obecně ale lze říct, že aktivitu místních vítáme a s podstatnou částí požadavků se částečně či zcela ztotožňujeme a doufáme, že hlavní město na většinu výtek najde uspokojivé odpovědi.

Známe první čtyři místa na naší kandidátce! Kampaň pomalu začíná… 

Na lednové volební schůzi si Zelené a Zelení z Prahy 3 jednomyslně odhlasovali, že do letošních voleb je znovu povede Ondřej Rut. Hned za Ondřejem se na kandidátce umístili Rebeka Vadasová, Matěj Michalk Žaloudek a Jana Valová. Více jsme o tom psali zde.

Chceme na podzim obhájit dosavadní práci na radnici a pokračovat v úspěšně rozjetých projektech. Pokud se vám naše práce líbí a už delší dobu přemýšlíte, že byste se rádi podpořili zelenou politiku na Praze 3, teď je skvělý čas. Můžete se k nám přidat, nebo nás podpořit finančně

Nový vodní prvek pod žižkovskými schody bude tradiční i netradiční zároveň
Známe výsledky anonymní výtvarné soutěže o vodní prvek pod žižkovskými schody v Rokycanově ulici. Soutěž byla podpořena z programu hlavního hl. m. Prahy Umění pro město. Odborná porota vybrala jako vítěze návrh sochaře Adama Kovalčíka. Autor navázal na historii daného místa a navrhl dvě tradiční pumpy na vodu, které jsou plně funkční a vzájemně propojené. Porota ocenila zejména skloubení zajímavé myšlenky s ohleduplností návrhu vůči svému historickému okolí. Pod žižkovskými schody se tak budeme moct napít, osvěžit, ale také diskutovat nad tím, proč jsou ty pumpy dvě… 

Celý prostor pod schody by měl být opraven v rámci realizace. Samotné schodiště se bude opravovat až o pár let déle v rámci revitalizace Táboritské ulice. 

Seznamte se s novou romskou poradkyní Prahy 3 Veronikou Poláškovou.
Na Praze 3 žije kolem 3 tisíc lidí, kteří se hlásí k romské menšině. Abychom předcházeli její systémové segregaci a uzavírání se do sebe a mohli řešit jejich problémy efektivně, rozhodli jsme se o zřízení nové pracovní pozice romské poradkyně. Pozice je ze 100 % financovaná z Fondu EHP a Norských fondů, a to až do dubna 2024.

Ve výběrovém řízení uspěla Veronika Polášková, která má několikaletou praxí v sociální oblasti. Partnery tohoto projektu jsou R-Mosty  a Slovo 21, z.s., kde Veronika mimo jiné absolvuje stáž a nadále nám budou poskytovat podporu. Veronika bude sídlit v kanceláři 413 v Seifertově ulici 559/51 (polaskova.veronika@praha3.cz; 222 116 455).Pražský dopravní podnik má svůj první vlastní elektrobus a jezdí na Praze 3
Na linkách č. 154, 213 a 124 můžete potkat první elektrobus vlastněný pražským Dopravním podnikem. Jedná se o dvoupólový bateriový elektrobus značky Škoda, který v lednu poprvé vyjel ze stanice Želivského. Začátkem února by měl dopravní podnik převzít dalších 13 vozidel a postupně je bude nasazovat do pravidelného provozu. Díky tomu se ročně ušetří cca 252 tisíc litrů nafty a vyprodukuje o zhruba 714 tun méně emisí CO2. Nákup byl možný díky fondům EU, ze kterých je hrazeno 85 % nákladů. 

Další dvě bezpečnější křižovatky na Žižkově díky programu BESIP
Během prosince došlo ke stavebním úpravám okolí ZŠ a MŠ Jaroslava Seiferta ve Vlkově ulici. Křižovatky Vlkova – Přibyslavská a Vlkova – Krásova jsou díky kratším přechodům, vysunutým nárožím a novému povrchu bezpečnější pro všechny. Projekt byl připravený městskou částí a realizován v rámci magistátního programu BESIP, který se zaměřuje na zvyšování bezpečnosti silničního provozu. O tom, jak funguje BESIP a které další místa jsme díky němu v minulosti udělali bezpečnější, najdete na webu

Hezký začátek roku přejí,
Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek,
Jana Valová
a Andrea Midlochová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..