Libor Michálek: informace ze Senátu 17

Nejvíce mailů, které od občanů poslední dobou dostávám, se týká zákazu islámu. Přestože odsuzuji praktiky teroristů, nepovažoval bych za správné, pokud by se v reakci na události v Paříži, v Nigeru nebo v Sýrii začalo na každého muslima pohlížet jako na možného vraha. Napsal jsem tedy k tomuto tématu blog, který je dostupný zde.

Líbí se mi, jakou formu „války“ s terorem zvolila skupina Anonymous. (viz odkaz) Doufám, že se zvýší návštěvnost Anonymous Coffee, kde se s Vámi rád setkám.

V sobotu uplynul rok od jmenování Sobotkovy vlády. Asi nejlépe vystihnul „způsob vládnutí“ pana premiéra Martin Fendrych ve svém článku. Já jen dodávám, co se mně na panu premiérovi líbí: Neprovokuje jako Zeman, Nečas nebo Kalousek obyčejné lidi. A panu ministru financí patří gratulace, že deficit státního rozpočtu za rok 2014 je o 34 miliard nižší, než se plánovalo.

Samozřejmě, že se vládě řada věcí nepovedla. Ale jsem rád, že třeba ohledně služebního zákona se ozval Brusel. Poměrně rezolutní stanovisko může přimět vládu, aby v tomto roce vydala např. nařízení ohledně ochrany whistleblowerů.

A tam, kde vláda legislativní aktivitu neplánuje, byť ji voličům slíbila, se pokusím prosadit senátní návrh zákona. Aktuálně mám připravenou novelu, která má zamezit trafikám v dozorčích radách a statutárních orgánech státem ovládaných firmách.
http://www.libormichalek.cz/lang_cs/clanek/13/16/

Návrh zákona vychází z doporučení iniciativy Rekonstrukce státu a upravuje pravidla pro výběrová řízení na obsazení míst členů dozorčích a statutárních orgánů a také pravidla pro jejich odměňování. Dosud v této oblasti existovaly nedůvodně velké rozdíly, což otvíralo prostor pro korupční jednání.

Info_17ZP

Libor Michálek: informace ze Senátu 15

Hezké odpoledne,

píšu mimořádně s  časovým odstupem 7-mi týdnů, neboť jsem čekal na ustavující schůzi Senátu v novém 10-tém volebním období.

Po dnešku je tedy jasno: na období dalších 2 let byl předsedou Senátu zvolen pan Milan Štěch z ČSSD, za místopředsedy byli zvoleni: Zdeněk Škromach z ČSSD, Přemysl Sobotka z ODS a Miluše Horská, nezávislá senátorka navržená KDU-ČSL. Nově k nim přibyl Ivo Bárek z ČSSD.

Po říjnových volbách je tedy složení Senátu barevnější: kromě oranžové, tmavě modré i světle modré, žluté, fialové a červené, máme nyní i zelenou.
http://www.zeleni.cz/zeleni-zalozili-svuj-historicky-prvni-senatorsky-klub/

Senát letos slaví 18 let od svého vzniku. Parlamentní demokracie se „zrodila“ z vůle občanské společnosti. Když mladý člověk dospěje do 18-ti let, zpravidla již rodičům moc nenaslouchá.

Jsem rád, že Senát naopak ve své „dospělosti“ začíná občanské společnosti naslouchat více. Přesně 30 senátorů a senátorek se nyní hlásí k podpoře iniciativy Rekonstrukce státu (do října to bylo jen 10).

Dále je dle mého názoru pozitivní, že 3 ze 4 osobností, které jsem před volbami podporoval, v senátních volbách uspěli. J A dodatečné gratulace samozřejmě patří všem sdružením a hnutím, které uspěli v komunálních volbách a usilují o transparentní správu majetku ve svých obcích.

Přestože v několika městech došlo k „obejití“ vítěze voleb, jsem velmi rád, že např. v Praze a Brně vstoupily do vedení magistrátů osobnosti, kterých si vážím.
http://brno.idnes.cz/sliby-noveho-vedeni-brna-ctyrkoalice-dst-/brno-zpravy.aspx?c=A141112_2115504_brno-zpravy_daj

Poněkud menší radost jsem měl z 2 osobností, které vystoupily v sobotu na Žofíně. Pomohly mi ale uvědomit si, proč se po listopadu 1989 vytratila ta euforie. Komentář připojuji zde: http://blog.aktualne.cz/blogy/libor-michalek.php?itemid=24138

Kdyby Vás zajímalo, za jaké názory na privatizaci se vyhazovalo z práce v roce, kdy se Senát „narodil“, můžete se podívat na článek, který mi tehdy vyšel v Hospodářských novinách.
http://www.libormichalek.cz/img/static/Clanek_HN_96_2_.pdf

Tak jsem vděčný, že jako senátor už můžu dnes prezentovat názory opravdu svobodně, a to včetně názorů na vystupování pana prezidenta.
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1096898594-udalosti-komentare/214411000371104/obsah/361626-kritika-prezidenta

Při změnách legislativy se budu snažit, aby obavy o ztrátu zaměstnání příště nemuseli mít ani ředitel ČOI, ředitelka Úřadu práce nebo třeba šéfka ERU.

Přeji Vám, ať máte svobodu bez  jakýchkoliv obav.

Libor Michálek

Info Z15

Libor Michálek: informace ze Senátu 14

Informace z regionů

V září jsem se účastnil na Praze 3 několika besed, které pořádala koalice politických stran a nezávislých kandidátů Žižkov nejen sobě. Besedy se týkaly toho, jak program Zelená úsporám „přenést“ co nejefektivněji na komunální úroveň.

V září jsem navštívil několik předvolebních akcí. Na Praze 5 to byla např. beseda za účasti pana advokáta Lásky a pana moderátora Krause. Na Praze 1 šlo o setkání s panem profesorem Hamplem, v Hranicích na Moravě s paní Jitkou Seitlovou.

Na besedě v Olomouci jsem vyjádřil podporu politickému sdružení Občané pro Olomouc, které získalo nejlepší ocenění za transparentnost financování volební kampaně. Na setkání v Prostějově patřila má podpora hnutí Změna pro Prostějov.

Asi jste registrovali zprávu, že na Praze 10 vyhrála senátní volby paní Cabrnochová ze Strany zelených. Zvyšuje se tak šance na vytvoření nevládního senátního klubu. S dalšími potenciálními kandidáty jsem se sešel na Praze 1.
http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/zeleni-chteji-mit-v-senatu-klub-dva-senatori-jim-k-tomu-chybi/1130014

Rád se s Vámi sejdu na Praze 2 v Anonymous Coffee (kavárna na Praze 2, ul. Jugoslávská, mezi Tylovým nám. a Londýnskou ul.), a to v pondělky odpoledne (14 až 17 hod.). Je to velmi příjemné prostředí, profesionální personál a vynikající nápoje. Jen první pondělí v měsíci mě najdete v pirátské kanceláři adresa je Řehočova 19, Praha 3. Druhé čtvrtky v měsíci Vám budu k dispozici od 18 do 19.30 na adrese U božích bojovníků 3, Praha3.

Média

Úvodem děkuji panu moderátorovi Krausovi, že ve svém pořadu na Primě dne 1.10. dal prostor pro představení výsledků hodnocení, jak politici plní své sliby.

Poděkování patří rovněž Policii, a to zejména v souvislosti s těmito zásahy:

Protikorupční policie obvinila 18 lidí z manipulace s veřejnými zakázkami na jihu Čech. Jsou mezi nimi vysoce postavení manažeři stavebních firem, administrátoři tendrů nebo úředníci. Podle kriminalistů měli ovlivnit sedm zakázek státního podniku Povodí Vltavy celkem za 666 milionů korun. Informaci přinesly Lidové noviny. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/286265-18-lidi-melo-zmanipulovat-zakazky-povodi-vltavy-za-666-milionu/

Policie už získala od rakouské Oberbank všechny peníze, které zmizely ze zablokovaného účtu vytunelované společnosti Edbusy. Soudce Krajského soudu v Brně akci nařídil proto, že banka zmizelých 100 milionů korun určených na odškodnění klientů odmítla dobrovolně nahradit ze svých zdrojů. http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/286918-po-stope-pripadu-edbusy-policie-uz-ziskala-vsechny-penize-z-oberbank/

Někdejší náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Libor Grygárek v době svého vrcholícího vlivu podle policie vedle nadržování kontroverznímu podnikateli Romanu Janouškovi také osobně lobboval ve prospěch společnosti Notes CS, ve které měl mít skrytý majetkový podíl. http://www.novinky.cz/domaci/348956-uvedomte-si-kdo-ja-jsem-lobboval-pry-grygarek-za-miliardovy-byznys.html

Na nejméně třech magistrátech, dvou krajských úřadech či v soukromé firmě zasahovala protikorupční policie. Někteří pracovníci či politici měli odpojené počítače, policisté chtěli dokumentaci k zakázkám spolufinancovaným z evropských dotací. http://olomouc.idnes.cz/na-radnici-v-olomouci-prerove-ci-zline-a-krajskych-uradech-zasahuje-policie-kvuli-dokumentaci-k-zaka-il8-/olomouc-zpravy.aspx?c=A140930_092923_olomouc-zpravy_stk

V kauze kolem údajného tunelování firmy Oleo Chemical protimafiánský útvar obvinil mimo jiné lobbistu Ivo Rittiga či jeho právníky i dva zakladatele zmíněné společnosti. Řeč je o bývalém finančním analytikovi účetní firmy Peskim Jaroslavu Kubiskovi. http://www.novinky.cz/krimi/349181-policie-ma-proti-rittigovi-trumfove-eso-zdrcujici-vypoved-jeho-ucetniho.html

Zajímavosti

Možná jste již zaregistrovali, že se pan Kroupa vydával za fiktivního zbrojaře v kauze obchodování se zbraněmi. http://zpravy.idnes.cz/janek-kroupa-nachytal-polskeho-obchodnika-se-zbranemi-pp0-/domaci.aspx?c=A141002_090749_domaci_cen

„To je strašné, to je průser, to je průser. O tom rozhovoru vůbec nevím,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek na fakt, že se na serveru Deník.cz objevil rozhovor s ním. Faltýnek byl totiž deníkem tázán na podrobnosti středečního setkání občanského sdružení Rekonstrukce státu s poslanci ANO, kde se jednalo o plnění protikorupčních norem. http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/To-bude-pruser-to-bude-pruser-Babisuv-pobocnik-Faltynek-mluvil-a-netusil-kam-pocestuji-jeho-slova-335687

Další problém může mít hnutí ANO z toho, že připustilo v Brně kandidaturu pana Mrázka, který v roce 2010 (dle mého názoru) velmi nevhodně lobboval za to, aby SFŽP „posvětil“ výstavbu čističky odpadních vod v Praze podle „politické dohody“.

Šťastnou ruku při výběru kandidátů do komunální politiky moc neměla ani KDU-ČSL v Ostravě. Panu Pražákovi sice Policie v souvislosti s vytunelováním fondu Kredital neprokázala odpovědnost za trestní delikt, ale ke správnímu deliktu nepochybně došlo.

Tak Vám přeji, ať při volbách šťastnou ruku máte.

Mgr. Libor Michálek, MPA
Senátor

Libor Michálek: informace ze Senátu 11

Informace z regionů

V minulé informaci jsem na tomto místě psal o podnětu panu ministru Brabcovi ve věci
nesrovnalostí, které nastaly při hodnocení dopadů na životní prostředí (Environmental Impact Assessment- EIA) u projektu Letiště Vodochody. Pozitivní je, že původní rozhodnutí v této věci bylo zrušeno.
http://www.novinky.cz/ekonomika/339284-ministerstvo-zrusilo-kladny-ekologicky-posudek-pro-letiste-vodochody.html

Na Praze 3 se uskutečnila debata „Česká demokracie ve světle odposlechů“. Vystoupili na ní
např. Hana Marvanová, Karel Randák nebo Jeroným Tejc. Diskusi pořádala iniciativa „Vraťte
nám stát“ a mj. z ní vyplynulo, jak nesystémová je práce BIS, není-li možné její zjištění
použít jako důkazní materiál v trestním řízení.

Zajímavá byla rovněž beseda, která se uskutečnila v Poslanecké sněmovně na téma
procesních překážek, které komplikují efektivní průběh správních řízení. V této souvislosti
hrozí, že se České republice nepodaří vyčerpat nejen dotace z končícího programového
období, ale ani z období 2014 až 2012. Není u nás totiž výjimkou, že příprava
infrastrukturních staveb trvá díky složitosti legislativy i 12 let. Podotýkám, že podobné
procesní komplikace existují i v řízení trestním. Spolupracuji v této věci s experty, kteří již zpracovali teze, jak zjednodušit tato procesní pravidla.
http://www.libormichalek.cz/img/static/file/Shrnut%C3%AD%20legislativniho%20n%C3%A1vrhu.pdf

Na náměstí Jiřího z Poděbrad otevřela radnice Městské části Prahy 3 informační centrum pro
občany. Pořádala se zde mj. beseda nad strategickým plánem této městské části. Zúčastnil
jsem se, také otevření Nákladového nádraží Žižkov pro kulturní účely.
Informace o besedách naleznete na přiloženém odkazu:
http://www.libormichalek.cz/lang_cs/clanek/22/23/

Média

Lidové noviny přinesly dne 9.6. podrobný článek o tom, jak došlo ke zvýhodnění věřitele
v kauze Key Investment. O lidech z okolí exprezidenta Václava Klause se lze více dočíst i na tomto odkaze:
http://www.lidovky.cz/klausuv-cep-vydelal-na-tunelu-key-investments-mestske-casti-se-chteji-branit-1wv-/zpravy-domov.aspx?c=A140520_222936_ln_domov_sk

V uplynulých týdnech oslavili svá životní jubilea dva miliardáři (pánové Tykač a Kellner), k jejichž zbohatnutí „shodou okolností“ přispěli také lidé spojeni s dřívějším panem
prezidentem. V posledním časopise Forbes jsou na str. 22 zmíněny transakce skupiny PPF,
které vedly Komisi pro cenné papíry i k podání trestních oznámení. Policie bohužel tehdy
(před 12-ti lety) měla málo zkušeností s prošetřováním finančních transakcí a věc odložila.
Dnes se zdá, že někteří policisté mají zkušeností až příliš mnoho a dovedou „uvařit“ i osobu, která má evidentně snahu zjednat ve své působnosti pořádek. Na lavici obžalovaných se tak ocitla šéfka Energetického regulačního úřadu, která odhalila několik solárních podvodů.
http://zpravy.ihned.cz/c1-62292360-sefka-eru-vitaskova-vypovidala-u-soudu-e-maily-jako-dukaz-nebere

Schvalování protikorupční legislativy postupuje pomalu. Podrobněji se průtahům a různým
procesním kličkám věnuje např. tento článek. Vázne zejména služební zákon, který by mohl
napomoci ochraně skutečných whistleblowerů.
http://zpravy.idnes.cz/poslanci-spatne-prosazuji-protikorupcni-zakony-fb2-/domaci.aspx?c=A140613_213435_domaci_js

Můžeme si vzít příklad z USA, kde za diskriminaci whistleblowera dostala jedna finanční
instituce pokutu v přepočtu 44,5 miliónů korun.
http://www.finance.cz/zpravy/finance/420994-americky-regulator-prvne-obvinil-firmu-ze-se-mstila-oznamovateli/

Dalším tématem, kterému se věnuji a které určitě stojí za zmínku, je příprava zákona o
regulaci realitního trhu.
http://ekonomika.idnes.cz/pribyva-realitnich-podvodu-stat-chysta-pro-maklere-pravidla-pry-
/ekonomika.aspx?c=A140525_193317_ekonomika_zt

Legislativa

Novela volebního zákona

http://zpravy.ihned.cz/c1-62256470-senatorka-byvala-ustavni-soudkyne-eliska-wagnerova-novela-volebni-zakon-zruseni-snizeni-hranice-klauzule

Kolegyně Eliška Wagnerová připravila novelu volebního zákona, která mj. ruší hranici 5
procent do Evropského parlamentu. Nejde o reakci na volební výsledek České pirátské strany
4,78%, byť je pravdou, že při spravedlivém poměru na mandát 1/21 by se Ivan Bartoš
europoslancem stal. Připojil jsem se k tomuto návrhu. Návrh podporuje i Nejvyšší správní
soud (viz odkaz níže):
http://www.lidovky.cz/nejvyssi-spravni-soud-navrhne-zruseni-hranice-pro-vstup-do-
parlamentu-1nk-/zpravy-domov.aspx

Novela zákona o svobodném přístupu k informacím

V minulém týdnu hlasovalo plénum Senátu o tom, zda zamítnout návrh této novely, o níž
jsem již minule informoval. 23 senátorek a senátorů bylo PRO ZAMÍTNUTÍ, a to při qóru 19.
Novela tak „spadla pod stůl“-zatím. Osobně mě nejvíce mrzela nulová podpora členů Klubu
pro obnovu demokracie. Nikdo z nich nebyl přítomen. Nejen v této souvislosti zvažuji
vystoupení z klubu. Uvítám Váš názor, zda v klubu setrvávat, neplní-li kolegové programové
prohlášení, které jsme si cca před rokem a půl odsouhlasili.

Novela zákona o národním parku Šumava

Jak jsem již uváděl v předešlé informaci, tento senátní návrh jde především na ruku starostům, neboť mj. počítá s tím, že nezastavěné pozemky na území NP Šumava by byly bezúplatně převedeny na obce, v jejichž katastru se nacházejí. Spolu s dalšími třemi senátory jsem tedy ve druhém čtení hlasoval pro vrácení návrhu zákona do výboru. Drtivě jsme byli přehlasování, a to i u navazujícího pozměňovacího návrhu. Zákon tak míří do Poslanecké sněmovny, kde doufám poslanci přijmou moudřejší rozhodnutí.
http://www.libormichalek.cz/lang_cs/clanek/13/14/

Zajímavosti

Čím dál častěji se kolegové senátoři pouští při svých projevech do neziskových organizací
sdružených v iniciativě Rekonstrukce státu. Považuji to za pozitivní signál sílícího vlivu
občanské společnosti. Staré struktury mají zdá se čím dál větší obavu, že se rozdrolí pilíře tzv. „demokracie“, kdy v jejich pojetí musí jít o „stranokracii“ na věčné časy a nikdy jinak.

Závěrem si dovoluji zaslat odkaz na záznam, který Vás snad aspoň trochu pobaví.
http://www.stream.cz/nejnovejsi/vtipky-a-srandicky/10002725-kdyby-hokej-hrali-poslanci-
jak-by-to-asi-dopadlo

Přeji Vám krásné léto a dostatek odpočinku na dovolené.
Mgr. Libor Michálek, MPA
Senátor

Info Z12

Libor Michálek: informace ze senátu 10

Hezký podvečer,

dovoluji si Vám zaslat „jubilejní“ 10-tou informaci na téma, čím se zabývám v politice. A také s kým a s čím se v politice setkávám, ať již v dobrém či méně dobrém.

Začnu tím méně příjemným: V minulém týdnu jsem se v Poslanecké sněmovně účastnil jednání zástupců kontrolního výboru Evropského parlamentu, a to ve věci kontrolních mechanismů nad čerpáním finančních prostředků z fondů EU. Kritika z EP byla silná, ale to překvapivé nebylo.

Překvapilo mě spíš to, jak někteří senátoři či poslanci za českou stranu vytvářeli dojem, že v zásadě je vše v pořádku a není moc co měnit. Připadal jsem si jako v dobách komunismu, když se prominenti bili do prsou, jak plní plán na 110 %. Tak jsem si dovolil oponovat. Blíže viz část „Legislativa“ v příloze.

Nepříjemná byla rovněž reportáž TV NOVA, v níž mi bylo nepřímo vytýkáno, že mi ČNB a později SFŽP proplatil náklady na manažerské studium MPA. Podrobněji se této reportáži věnuji na svém blogu:

http://blog.aktualne.cz/blogy/libor-michalek.php?itemid=22589

Velmi dobrý dojem jsem měl naopak ze semináře Etika v podnikání, který se konal v Senátu 25.3. Zúčastnilo se jej odhadem 100 manažerů a většina z těch, kteří na semináři vystoupili, představili řadu příkladů „best practice“ v této oblasti.

Za pozitivní považuji rovněž iniciativu, která má za cíl vytvořit celospolečenskou platformu Athenaeum, a to za účasti řady osobností nejen z oblasti politiky a podnikání, ale i z oblasti vědy, neziskového sektoru, umění nebo sportu.

Domnívám se, že naše společnost potřebuje více pozitivních příkladů. Ne nutně to musí být osobnosti jako pan Tomáš Halík, který tento měsíc obdržel prestižní Templetonovu cenu (pro zajímavost připojuji odkaz na jeho vyjádření ke korupci).

http://www.youtube.com/watch?v=mp15M0mFYcQ

Oceňovat, chválit a prezentovat ty, kteří dosáhli něčeho výjimečného, je důležité v každé věkové skupině. Koncem února jsem měl tu čest předávat ceny Jana Zajíce dvěma studentům Adamu Strakovi a Vítovi Mužíkovi.

http://opavsky.denik.cz/zpravy_region/ceny-jana-zajice23022014.html

Zkusme se v našem okolí porozhlédnout a povzbudit ty, kterým se daří v určité oblasti. Možná tím přispějeme k rozvinutí potenciálu, který bude jednoho dne znamenat velký přínos pro celou naši společnost.

Přeji Vám hezké jarní dny

Mgr. Libor Michálek, MPA

Senátor

 

Zprávu najdete pod tímto odkazem: Info Z10

Libor Michálek: informace ze Senátu 8-9

Vážení přátelé,

dovoluji si Vám s odstupem 2 měsíců poslat další informaci. A to se zaměřením na legislativní aktivity související s prosazováním práva a spravedlnosti v naší zemi, na problematiku boje proti korupci a zvyšování efektivity fungování veřejného sektoru.

S přicházejícím jarem se probouzí nejen příroda, ale i orgány (konečně) činné v trestním řízení. Obvinění expremiéra Nečase a pražského kmotra Rittiga osobně považuji za průlomové, byť jsou nad těmito kauzami některé otázky.

Například otázka, proč pan Rittig nebyl vzat do vazby podobně jako pan Rath? Proč v tomto případě není obava z možného ovlivňování svědků?

24.2. má být vynesen rozsudek nad 5-ti členy hodnotící komise, která v roce 2006 posuzovala nabídku firmy Haguess. Mezi obžalovanými je také pan Chytil, který spolupracoval s Policií na rozkrytí kauzy Opencard na Magistrátu HLMP.

I zde se nabízí otázky: Proč nejsou mezi obžalovanými spíše ti, kteří se podíleli na přípravě zadávací dokumentace nebo ti, kteří následně podepisovali příslušné smlouvy? Má být trestán ten, kdo se podílel na odhalování korupce?

Domnívám se, že v souvislosti s projednáváním zákona o státní službě by se konečně měly do legislativy dostat alespoň základní prvky ochrany oznamovatelů korupce. Podrobněji jsou mé připomínky k návrhu novely uvedené zde:

http://www.libormichalek.cz/lang_cs/aktualita/57.html

Jsem rád, že novela zákona o státní službě je předmětem pozornosti nejen Evropské komise, ale i zahraničních obchodních komor, v jejichž zájmu je, aby veřejné zakázky nebyly určené jen pro předem určený okruh s politiky spřízněných osob.

V této souvislosti jsem uvítal pozvání na Nizozemskou ambasádu, kde se dne 12.2. uskutečnilo jednání na uvedené téma se zástupci Rekonstrukce státu. Podrobněji se o tomto jednání můžete dočíst na main page www.libormichalek.cz.

Pokud Vás zajímají blíže mé aktivity v obvodu 26, legislativní činnost Senátu či některé zajímavosti, naleznete je v přiloženém souboru. Máte-li jakékoliv podněty, obracejte se s nimi prosím na michalekl@senat.cz.

Přeji hezké (pomalu) jarní dny.

Info Z9 (1)

Libor Michálek: informace ze Senátu 7

Vážení přátelé,

obvykle se úvodní informace ze Senátu snažím trochu odlehčit a vnést nějaké oživení do těch různých odstínů šedi, s nimiž se v politice jako senátor setkávám.

Dnes si pro změnu dovolím tón vážný. Média prakticky nekomentovala výstup Transparency International, který se týkal financování volební kampaně stran a hnutí, přestože výstupy u některých uskupení (viz např. SPOZ) jsou alarmující!

Zvažte prosím, jak upozornit své známé, že u subjektů, které se snaží držet v přítmí desítky miliónů Kč na kampaň, je pravděpodobné zamlčování informací i o daleko vyšších částkách, pokud by se k rozhodování třeba o zakázkách po volbách dostaly.

Já se o informování snažím např. na blogu aktualne.cz (i v diskusích) či na stránkách FB a doporučuji občanům, aby se ptali kandidátů do Poslanecké sněmovny, a to nejen na otázky související s financováním předvolební kampaně.

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-michalek.php?itemid=21167

Když např. 18 z 33 senátorů za ČSSD pomohlo ODS zamítnout návrh zákona o ochraně whistleblowerů z důvodu nesouhlasu, aby ombudsman posuzoval, zda má oznamovatel nárok na ochranu, nabízí se řada otázek, které v blogu zmiňuji.

Přeji Vám i celé naší společnosti, aby po volbách bylo v Poslanecké sněmovně alespoň 50% osobností, které budou usilovat o prosperitu České republiky.

Libor Michálek

 

InfoZ7 pod tímto odkazem.