přinášíme pravidelné novinky z radnice. Newsletter je tentokrát docela nabitý, protože se na Praze 3 děje spousta věcí.
Druhá vlna Covid-19 Stejně jako na jaře, snažíme se být připraveni na nejhorší. I na radnici máme už zkušenosti s pozitivními případy Covid-19, respektive s karanténami, což opozice zneužila k zablokování zastupitelstva. Nový termín konání zastupitelstva je úterý 27. října od 15 hodin.Nejohroženější skupinou v rámci pandemie jsou samozřejmě sociální služby Prahy 3, které jsou v gesci Ondřeje Ruta. Přestože již někteří klienti a personál ošetřovatelského domu prodělali onemocnění, tak se jejich počty daří udržet pouze v jednotkách. Děkujeme všem, kteří situaci neberou na lehkou váhu. Pokračovat ve čtení „Dům tance, konec heren, nové stromy… zelené novinky z radnice“
Schválili jsme v radě zbrusu nová pravidla pro přidělování obecních bytů. Nově zavádí bodový systém, který zajistí, že byty poslouží k bydlení těch nejohroženějších skupin obyvatel. Největší pozornost bude věnována rodinám s dětmi. Projekt „housing first“, který byl naším volebním slibem, je integrální součástí těchto pravidel. Zřídíme též kontaktní místo pro bydlení, na kterém pracovníci radnice pomohou komukoliv řešit jeho bytový problém.
Praha 3 se rozhodla propojit lidi dvou generací. Studentům a studentkám dá šanci dostupného bydlení, a tím pomůže seniorům a seniorkám od izolace, do níž se často v pozdějším věku dostávají.
Princip projektu je jednoduchý – v každém ze dvou domů s pečovatelskou službou na území městské části nabídne radnice jeden byt k pronájmu za zvýhodněných podmínek po dobu jednoho roku studentům a studentkám vysoké školy. Ti by na oplátku se seniory a seniorkami trávili 30 hodin v měsíci, během nichž by jim pomáhali s každodenními úkoly, doprovázeli by je k lékaři či na procházku, povídali si s nimi či je učili novým technologiím, jako je například e-mail či práce na PC.
„Inspirovali jsme se úspěšnými vzory v Nizozemsku a Francii, kde podobné programy fungují dlouhodobě. Doufáme, že se ujme a rozšíří i u nás,“ říká Ivo Denemark, člen komise pro sociální politiku.
Zájemci a zájemkyně budou muset splnit tři podmínky – budou muset studovat prezenční formy studia na vysoké škole v Praze a mít dobrou znalost českého jazyka. Třetí podmínkou je zpracování návrhu programu, jak plánuje využít své schopnosti a dovednosti k obohacení životů starších obyvatel a obyvatelek.
„Cílem je dát studentům příležitost dostupného bydlení a zároveň nabídnout obyvatelům a obyvatelkám domovů pomoc či zajímavě strávený čas. Mladí studenti a studentky mohou navíc získat pohled na svět úplně jinýma očima,“ uvádí místostarosta Ondřej Rut.
Pražský deník přinesl informaci, že starosta Prahy 3 Alexander Bellu začal uplatňovat tvrdou represivní politiku – zejména proti lidem bez domova. Zcela absurdně je navýšení strážníků, kontrolování a pokutování v článku označováno za “boj proti bezdomovectví”. Vyhánění lidí bez domova z veřejných prostranství je ale pouze ukazování síly a vykazování činnosti policie, nic pozitivního nepřináší.
„Pokutování a vyhánění lidí bez domova z místa na místo. Šíření báchorek o tom, jaké představují bezpečnostní riziko. Arogance moci místo řešení problému. Represe namísto pomoci. Další trestání lidí, kteří to už tak nemají lehké… To není bezpečnostní politika. To je odporný a cynický předvolební populismus ze strany současného vedení radnice.”
— Ondřej Rut, předseda klubu Žižkov nejen sobě a lídr kandidátky Zelených
„K řešení bezdomovectví lze zaujmout různé přístupy, není mi ale znám jediný případ z celého světa, kdy by se situace lidí bez domova zlepšila rozdáváním pokut, které stejně zůstanou nezaplacené. My naše návrhy zakládáme na spolupráci s odborníky, například Platformou pro sociální bydlení. Abychom lidem bez domova skutečně pomohli, chceme prosadit princip „bydlení především“ po vzoru oceňovaného projektu Rapid re-housing, který byl úspěšně realizován v Brně.“
— Petra Jelínková, spolupředsedkyně Zelených Prahy 3
Zelení vyzývají radu třetí městské části, aby namísto úkolování policie zbytečnou a potupnou prací předložila svoji vizi, jak chce předcházet bezdomovectví na Praze 3.
Program žižkovských Zelených pro bytovou politiku najdete zde.
Rada hlavního města na svém dnešním jednání schválila záměr nákupu budovy Nákladového nádraží Žižkov od Českých drah.
Je to zásadní a nutný krok k tomu, aby město mohlo vypsat architektonickou soutěž na konverzi památkově chráněné budovy. Objekt má v budoucnu sloužit jako kulturně-společenské centrum nově vznikající čtvrti.
Tento úspěch Zelených v magistrátní koalici je jen další v řadě – díky Zeleným z Prahy 3 byl objekt prohlášen za kulturní památku a upustilo se od těžkotonážního řešení tzv. Jarovské spojky, která by na Prahu 3 přivedla další tranzitní dopravu. Prosadili jsme také memorandum s investory a Ministerstvem kultury, které právě těmito kroky naplňujeme.
V budově by po její rekonstrukci měl sídlit například Národní filmový archiv, který slibuje nabídku kulturního vyžití pro celou čtvrť. Zelení prosazují, aby v budově jasně převažovalo nekomerční využití. Před vstupem do budovy by pak měla vzniknout nová zastávka tramvaje. Současné nádvoří nádraží by tak mělo ožít kavárnami, galeriemi, školami apod., naprostou podmínkou pro fungující veřejný prostor je zde pak přístup a prostup nádražím 24 hodin denně.
Na pozemky kolem budovy nákladového nádraží se pořizuje změna územnho plánu – Institut plánování a rozvoje nyní dopracovává masterplan na celé území. I díky tomu se dočkáme uměřené městské blokové zástavby s dostatkem parkových ploch a veřejné vybavenosti a tramvajovou tratí směrem do Malešic. Podporujeme město krátkých vzdáleností, zástavbě polí za městem je konec.
Ve čtvrtek 3. listopadu se v kulturním centru Vozovna na Žižkově konala vernisáž výstavy „Žižkov nezastavíš“ představující deset developerských projektů připravovaných na území Prahy 3. Součástí akce byla i debata o aktuálním záměru 5. etapy výstavby Metrostavu na Vackově.
Území MČ Praha 3 je v kontextu hlavního města unikátním prostorem. Přestože se jedná o jednu z centrálních městských částí, nachází se na jejím území velké množství pozemků, které jsou v územním plánu určeny k zástavbě. Záměry investorů se vyvíjejí v čase a až na světlé výjimky nejsou prezentovány veřejnosti. Ta se o nich dozvídá často až při zahájení stavby, kdy již na veřejnou debatu o těchto projektech nezbývá prostor.
Přestože šlo o akci pořádanou politickou stranou, debatu k 5. etapě výstavby na Vackově jsme se snažili připravit a vést nestranně, čemuž odpovídala nejen paleta sezvaných panelistů a panelistek, ale také nezávislá moderátorka Pavlína Kvapilová, dříve působící v České televizi. Za diskusním stolem se nakonec objevili za developera místopředseda představenstva Metrostav Development a.s. Ondřej Buršík, za opoziční stranu člen Výboru pro územní rozvoj a zastupitel Ondřej Rut (Strana zelených), architekt Petr Kučera a sociální geografka Michaela Pixová. Za vládnoucí koalici na radnici Prahy 3 byla pozvána starostka Vladislava Hujová (TOP 09), která má územní rozvoj v gesci a která původně svou účast přislíbila. Devět dní před konáním debaty účast bohužel zrušila. Jako důvod uvedla obavy, že celá akce není připravována objektivně a s dobrým úmyslem. Současně však radnice Prahy 3 začala propagovat svou vlastní veřejnou debatu, v tomto případě k urbanistické studii Rezidence Parková čtvrť – transformace severní části Nákladového nádraží Žižkov, a to zcela „náhodou“ přesně ve stejný den a čas, kdy debatu k Židovským pecím avizovali Zelení.
V úvodu debaty Petr Kučera přítomné seznámil s urbanistickým vývojem Žižkova, a zasadil tak debatovanou kauzu do historického kontextu. Následně člen Strany zelených Bohdan Ganický představil spuštění webových stránek www.zizkovnezastavis.cz, kde budou prezentovány a průběžně aktualizovány informace o chystané zástavbě v Praze 3 a na který mohou občané a občanky hlásit své podněty. Část věnovanou prezentacím uzavřel zástupce Metrostavu Ondřej Buršík, který představil vývoj zástavby na Vackově a plány do budoucna.
Dostalo se i na téma možného ovlivnění vzhledu zástavby ze strany obyvatel, které představil zejména Ondřej Rut. Samozřejmě moderátorka hned na začátku umožnila dotazy občanů a občanek, kteří většinou s předimenzováním zástavby na Vackově nesouhlasili. Jejich zájem debatovat o budoucí podobě Žižkova potvrdila i vysoká účast – celkem okolo devadesáti osob.
Putovní výstava bude ke zhlédnutí v Kulturním centru Vozovna do konce listopadu. V jednání jsou také další místa. Kde přesně se dále výstava objeví, budeme zcela jistě informovat na těchto stránkách, na našem FB profilu nebo webu www.zizkovnezastavis.cz věnovanému této akci.
dlouho očekávaný harmonogram prodeje bytových domů je konečně zde. Je rámcový, jeho lhůty jsou orientační a předpokládají ideální stav, kdy se při přípravě prodeje neobjeví žádné nenadálé obtíže. Buďme tedy prosím při vymáhání lhůt v něm uvedených tolerantní, případné potíže v jednotlivých bytových domech budou na internetu pravidelně aktualizovány ve sloupci „Technické a právní vady“. Dům, u něhož na jakékoli vady narazíme, bude pozdržen v prodeji do jejich odstranění, ale poté zařazen zpět bez dalšího prodlení. Harmonogram je založen na odděleném odprodeji cihlových a panelových domů a postupu od Jarova do centra, odděleně v katastrálním území Žižkova a Vinohrad. To vše je hráz proti dosavadní nahodilosti. Cihlové domy nebudou již významněji rekonstruovány, proto jsou zařazeny dříve. Panelové domy z bývalého fondu musejí projít před prodejem zateplením fasád a výměnou oken tam, kde dosud neproběhla. Věřím, že zveřejnění harmonogramu přispěje k snazšímu plánování Vašich rodinných rozpočtů: transparentní radnice se vyznačuje mj. též předvídatelností.
Matěj Stropnický, zástupce starostky pro oblast bydlení, 1. listopadu 2012