Co prosadili zastupitelé za Žižkov (nejen) sobě během svého ročního působení na radnici Prahy 3

 1. Zajistili jsme aktualizaci pravidel prodeje nemovitého majetku a s tím slevy z privatizace, tak aby bylo bráněno spekulacím a privatizované byty nebyly přeprodávány. Nově také může bytový dům koupit družstvo, v případě, že se na tom shodnou nájemníci.
 2. Připravili jsme léta chybějící harmonogram privatizace, který je založen na odděleném odprodeji cihlových a panelových domů a postupu od Jarova do centra, odděleně v katastrálním území Žižkova a Vinohrad. To vše jako hráz proti dosavadní nahodilosti a korupčnímu prostředí.
 3. Zastavili jsme veškeré práce na projektu výstavby podzemních garáží na nám. Jiřího z Poděbrad. Konečně radní seznali, že garáže za 750 milionů jsou nesmysl. Zadali jsme aktualizaci deset let starého projekt obnovy celého parku, který vzešel z architektonické soutěže.
 4. Zrušili jsme koncesní řízení na zajištění posuzování a řízení kvality ovzduší na území Prahy 3. Minulé vedení radnice se chystalo do zjišťování přesného stavu imisního a hlukového znečištění investovat příštích 15 let každoročně průměrně 5 milionů korun. Dodavatel (koncesionář) měl inkasovat celkem 76 milionů korun (bez DPH). Znečištění ovzduší je evidentní a dokážeme ho sledovat levněji.
 5. Odvolali jsme se proti územnímu rozhodnutí o umístění nákupního a administrativního centra investora Discovery Group na Nákladovém nádraží Žižkov – sever. Záměr má generovat 13 000 nových aut každý den a vedl by k neúnosnému dopravnímu zatížení.
 6. Podařilo se nám zastavit umístění betonových truhlíků, známých z Prahy 5, na Olšanské ulici. Namísto toho pokračujeme v projektech obnovy a dosadby stromořadí a zadali zpracování dalších projektů v ulicích Jeseniova, Žerotínova a Náměstí Barikád.
 7. Usnesením Rady jsme vyjádřili nesouhlas se změnami v MHD a zažádali jsme hl. město Praha o navrácení přímého tramvajového spojení Jarova s metrem A – to se nakonec podařilo vyjednat a od července tohoto roku pojede tram 11 ve všední dny až na Jarov.
 8. Z Komenského náměstí jsme odstranili nelegální parkoviště a připravili jsme studie pro rekonstrukci celého náměstí. Do výběru vítězné varianty jsme zapojili veřejnost.
 9. Zahájili jsme ve spolupráci s odborníky přípravu realizace energetických úspor ve 12 budovách ZŠ a MŠ prostřednictvím metody Energy Performance Contracting (investici uhradí radnice postupně ve splátkách, které nebudou vyšší než ušetřené peníze z dosažených úspor energie)
 10. Zajistili jsme ve spolupráci s Diakonií Broumov rozmístění charitativních kontejnerů na sběr textilu a obuvi.
 11. Zadali jsme zpracování dokumentace pro vybudování přístupů na cyklostezku na Vítkově (v ulicích Jeronýmova, Pod Vítkovem, Lukášova) a zahájili jsme jednání s Českými drahami a SŽDC o odkupu pozemků potřebných pro výstavbu.
 12. Připravili a prosadili jsme záměr výstavby bezbariérového tramvajového mysu na zastávce Orionka
 13. Omezili jsme nehospodárnou výstavbu podzemních kontejnerů, jeden stojí městskou část necelé 3 miliony korun.
 14. Zahájili jsme přípravu regenerace Kostnického a Lobkovicova náměstí
 15. Oživili jsme myšlenku komunitních zahrad a ve spolupráci s odborníky připravujeme záměr městské a komunitní zahrady u hřiště v ulici Pod Kapličkou.
 16. Dosáhli jsme shody se všemi stranami na podobě dopravního zklidnění před ZŠ Lupáčova. Stavba je připravena k realizaci na rok 2014, čeká se jen na koordinaci s rekonstrukcí křižovatky Ondříčkova – Táboritská.
 17. Zahájili jsme přípravu výstavby nového kulturního centra MČ, včetně zajištění umístění Městské knihovny na Chmelnici.
 18. Zastavili jsme zbourání občerstvení na Parukářce a její nahrazení novým nevkusným objektem. Zahájili jsme přípravu nového občerstvení v dialogu se současným provozovatelem a veřejností.
 19. Zařídili jsme instalaci cyklostojanů na Praze 3. Do konce roku 2012 jsme jich naistalovali 22, dalších 28 stojanů se připravuje. Za posledních dvacet let to jsou první stojany pro cyklisty na Praze 3.
 20. Zadali jsme katedře sociologie na Karlově univerzitě zpracování analýzy potřebnosti sociálního bydlení na Praze 3
 21. Díky našemu úsilí bylo Nákladové nádraží Žižkov prohlášeno kulturní památkou ČR.
 22. Zajistili jsme nové urbanistické zásady pro přestavbu území brownfieldu Nákladového nádraží Žižkov, zahájili jsme dialog s hlavním městem a developery o způsobu využití širšího území Nákladového nádraží.
 23. Dokončili jsme obnovu parku v Kouřimské ulici.
 24. Zařídili jsme vznik několika legálních ploch pro graffiti, kde se můžou mladí umělci beztrestně realizovat.
 25. Zasadili jsme se o vznik Rychlých grantů.
 26. Nastartovali jsme proces aktualizace Strategického plánu rozvoje MČ Praha 3 – strategické plánování bylo dosud formálním procesem bez zapojení veřejnosti a dopadu na rozhodování a kroky radnice.
 27. Podnikali jsme veškeré kroky, aby byl kostel na nám. Jiřího z Poděbrad zapsán mezi památky UNESCO.
 28. Zajistili jsme konání Prague Biennale na Nákladovém nádraží Žižkov.
 29. Prosadili jsme oživení Vítkova osazováním soch ve spolupráci s AVU a VŠUP.
 30. Aktualizovali jsme složení a náplň činnosti Pracovní skupiny Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, aby se zohlednilo v činnosti aktuální propojení odborných zástupců a představitelů stávající samosprávy.
 31. Městská část zaštítila Velkou jarní cyklojízdu 2013, která končila na Nákladovém nádraží Žižkov a happening Milion Marihuana March 2013.
 32. Zahájili jsme přípravu projektu dopravního zklidnění tempo 30 pro oblast mezi Vinohradskou a Ondříčkovou ulicí. Chceme tím zlepšit bezpečnost chodců a zlepšit podmínky života v rezidenčních oblastech.
 33. Místostarostové Matěj Stropnický a Ondřej Rut se osobně sešli se 180 občany, které jsme vyslechli a pomohli jim v řešení jejich situace či problému.

V dialogu s koaličními partnery jsme se také zasadili o tyto úspěchy, které nespadají přímo do našich kompetencí

 1. Občanům je nově při privatizaci bytů vydávána veškerá dokumentace při předávání nemovitosti. Noví vlastníci měli dosud problémy s uplatněním reklamací za vadně provedené práce na privatizovaných domech. Potýkali jsme se zde s vícerem žádostí, které byly roky přehlíženy, a dokumentace novým majitelům nebyla vydávána.
 2. Proběhl audit na investiční akci Revitalizace bytových domů Lupáčova, který odhadl škody na 99 milionů korun.
 3. V srpnu 2013 proběhne definitivně sloučení nekontrolovatelného holdingu akciových společností do jedné společnosti, přímo ovládané městskou částí.
 4. Všechna usnesení z jednání zastupitelstva a rady jsou zveřejňovány na webových stránkách včetně důležitých příloh. Zveřejňujeme také zápisy z jednání výborů a komisí.
 5. Na světě je nová koncepce Radničních novin, dali jsme prostor pro vyjádření opozici, občanům, informujeme také o tom, co radnice plánuje a nejen o tom co se již stalo
 6. Výrazně se povedlo snížit náklady na tisk a distribuci Radničních novin o zhruba 500 tisíc měsíčně
 7. Byla připravena nová koncepce pro podporu sportovních aktivit v Městské části Praha 3
 8. Podařilo se plošně snížit náklady na kulturní akce pořádané městskou částí

 

Žižkov (nejen) sobě je koalice složená ze Strany zelených, KDU-ČSL a nezávislých. Za ŽNS v současné době na radnici v pozici zástupců starostky působí Matěj Stropnický a Ondřej Rut, oba ze Strany zelených. Dalšími zastupiteli za ŽNS jsou Helena Benýšková, Kateřina Trčková, Martina Chmelová, Vladimír Říha, Bohuslava Kočvarová.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..