Dva roky se Zelenými na radnici!

Nedávno to byly přesně dva roky, co jsme díky Vašim hlasům podepsali koaliční smlouvu a dostali se tak do vedení žižkovské radnice.

Přestože se snažíme pravidelně vás informovat o všech novinkách, tak cítíme, že polovina volebního období si zaslouží hlubší ohlédnutí za tím, jak se nám daří naplňovat náš program a co vše se povedlo.

  Důležité gesce, které máme na starosti a které patří mezi nejpalčivější, jsou zejména doprava a územní rozvoj. V rámci těchto oblastí se nám daří zklidňovat dopravu v rezidenčních ulicích, posouvat opravy významných ulic a oblastí kolem škol a školek, rozvíjet cyklodopravu a v neposlední řadě koordinovat budoucí výstavbu na nákladovém nádraží. Snažíme se též udržovat aktuální web zizkovnezastavis.cz, což je takový katalog developerských záměrů na trojce, a připravujeme podobný přehledný katalog pro všechny investice radnice.

Další zásadní gesce, která naopak nevyvolává velký zájem veřejnosti, ani na ní nelze nahnat politické body, ale je podle nás naprosto primární pro kvalitní život všech lidi na trojce, je sociální a bytová politika. Podařilo se nám definitivně skoncovat s korupcí v oblasti přidělování bytů zavedením nových pravidel podporovaného bydlení, které zohledňují i princip “housing first”. Získali jsme pro radnici také evropské granty, pomocí kterých rozvíjíme pečovatelskou a terénní sociální službu a nakonec suplujeme roli státu poskytováním pomoci během pandemie covid-19.


Po drobných jarních změnách v koalici jsme získali do gesce také oblast energetiky, kde jsme zavedli odebírání elektřiny z obnovitelných zdrojů ve všech budovách úřadu a příspěvkových organizací. Aktuálně připravujeme další fotovoltaickou elektrárnu na obecních budovách a systematicky snižujeme spotřebu elektřiny. Zároveň se i pomalu daří omezovat jednorázové plasty na radnici nebo na kulturních akcích. V gesci koaličních kolegů se pomalu realizuje i jedna z našich velkých priorit – výsadba nových stromořadí v žižkovských ulicích.


Naprostá samozřejmost, na které jsme pracovali ihned po zvolení, bylo otevřít radnici lidem. Velmi rychle jsme schválili, že komise a výbory jsou otevřeny veřejnosti. Na zastupitelstvo byl zařazený pevný bod interpelace občanů a občanek, aby každý věděl, kdy může přijít vyjádřit své názory. Ze systematických změn, které se dlouhodobě snažíme prosazovat a pomalu již lze vidět jejich pozitivní efekt, jsou multikriteriální výběrová řízení a architektonické soutěže jako nejčistší způsob výběru nájemníků, architektonických týmů a dodavatelů služeb a prací. Koaliční Piráti zajistili zveřejňování všech smluv. I díky těmto krokům se snad podaří udržet prvenství Prahy 3 v předcházení korupci mezi samosprávami v Česku.

Nejedná se pouze o práci tříčlenného klubu, ale mnohem častěji o výsledky úředníků a úřednic, o které se můžeme opřít, a také práci všech zástupkyň a zástupců v komisích a výborech a vás všech, kteří se aktivně podílíte na zlepšování našich čtvrtí, podporujete nás a podáváte nám tolik potřebnou zpětnou vazbu. V neposlední řadě je to i zásluha našich koaličních partnerů, kdy přestože se v mnoha ohledech názorově rozcházíme, zpravidla dokážeme najít kompromis, neboť máme společný cíl, kterým je kvalitní a transparentní fungování městské části.

Pokud máte dotazy nebo Vás zajímá nějaké téma podrobněji, připojte se (nebo jen koukněte) na živé zoom ohlédnutí za uplynulými 2 roky, které pořádáme 15. prosince 2020.

Pokud s námi sdílíte podobné hodnoty a líbí se vám, co na radnici děláme, tak máte několik možností, jak se k nám přidat či získat více informací:

Těšíme se na další dva roky a děkujeme za vaši důvěru a přízeň!

Vaši,

Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..