Ekologická revoluce na Praze 3… aneb léto se Zelenými na radnici

S drobným zpožděním přinášíme novinky z dění na radnici během léta. Děje se toho hodně, musíme být struční. Zároveň se ale podařilo prosadit několik docela převratných věcí.

Radnice bude odebírat zelenou energii!
Schválili jsme, že nakoupíme energii pro radnici výhradně z obnovitelných zdrojů elektřiny a nabídneme totéž školám, školkám a dalším příspěvkovým organizacím. Cenový rozdíl by měl být zanedbatelný. Je to celkem jednoduchá a zároveň zásadní věc, jak zajistit, aby se peníze daňových poplatníků na Praze 3 podílely na klimatické změně co nejméně.
Více v Ondřejově článku: http://denikreferendum.cz/clanek/30022-prechod-na-zelenou-energii-je-v-praze-3-jen-zacatek

Plasty
Všechny akce, které pořádá radnice a všechny akce, kterým uděluje zábor, by měly být od 1. 10. bez jednorázových plastů. Je to docela velká změna a budeme si na ni všichni muset chvilku zvykat a hledat způsoby, jak to zařídit, tak k nám prosím buďte shovívaví. Zároveň ale samozřejmě budeme rádi, když nás upozorníte na nedostatky.
http://praha3.zeleni.cz/ruzne/kulturni-a-sportovni-akce-bez-zbytecnych-plastu/

Zasedání zastupitelstva
V úterý 17. 9. 2019 se uskuteční 8. zasedání Zastupitelstva městské části. Po prázdninové pauze nastoupí koaliční i opoziční zastupitelé jistě v plné síle. Zasedání bude probíhat od 15 hodin v sále zastupitelstva žižkovské radnice na Havlíčkově náměstí.
Přijďte se podívat na práci svých volených zástupců a zástupkyň a nezapomeňte, že od 17 hodin probíhá jako vždy pevně stanovený bod, vyhrazený pro interpelace občanů.

Posílení sociální práce – dostali jsme 6 milionů!
Jako jediná velká městská část jsme dostali dotaci (přes 6 milionů) z aktuální výzvy OPZ na posílení sociální práce na obci. Budeme přijímat 3 nové sociální pracovníky/ice a podaří se nám mimo jiné tímto zavést institut Koordinátora péče – plníme tak jeden z našich volebních slibů.
O další dotaci se ucházíme ve spolupráci s Institutem sociální práce.

Lepší parkování kol
Daří se nám zlepšovat podmínky pro parkování kol. Aktuálně instaluje TSK cyklostojany cca na 10 nových místech. Ve spolupráci s odborem dopravy chystáme také zhruba na 10 místech instalaci dopravního značení na zem, které vymezí, kde mají kola parkovat. Zároveň komunikujeme s Lime, aby problémy se špatným parkováním byly co nejmenší. Lime nijak zvlášť nefandíme, ale zakazovat je nechceme, spíš lehce umravňovat. Trochu se nám to daří – tady třeba fotka od Bezovky.

Rozpočet – našly se peníze na opravu volných bytů
V důsledku špatného odhadu privatizačního oddělení se v červenci zjistilo, že nejsou peníze na opravu volných bytů – dnes je jich stále kolem dvou stovek. Naštěstí je politická shoda na tom, že toto je priorita, a radní Dobeš proto začal hledat úspory na všech odborech. Podařilo se najít 30 milionů a teď už je hlavně na SZM, aby opravy bytů rozběhlo. Ondřej se snaží lobovat u kompetentního radního Materny a SZM, aby se věci daly do pohybu co nejrychleji. Ohrožena je totiž realizace bytové politiky. Už dnes je převis tří desítek schválených žadatelů nad dostupnými byty.

Lokalita nákladového nádraží Žižkov
Během léta se vedla intenzivní jednání na magistrátu a na IPR o budoucí podobě pozemků NNŽ. Nejostřejší debata se vede zejména o plochách zeleně v budoucí čtvrti a ochraně chráněných druhů. Věříme, že během několika málo týdnů se nám ustálí nová podoba výkresu, která se dále bude konkretizovat a snad se veřejnost dočká jejího brzkého zveřejnění.
Zároveň připravujeme strategii příspěvků developerů na veřejnou vybavenost, aby bylo zajištěno, že v území vzniknou např. školy, školky a domovy pro seniory.

Ulice Želivského
Projekt na Želivského se zpožďuje na TSK, z čehož začínáme být dost nervózní, protože to oddaluje lepší a hlavně bezpečnější uspořádání zastávek Biskupcova. Předminulý týden jsme si ale připsali velký úspěch záchranou přechodu u Kozla. Na společném jednání s náměstkem Scheinherrem se na tom nakonec shodlo celé osazenstvo kolem stolu a 1. fáze rekonstrukce (Basilejské náměstí) tak může pokračovat. Jsme rádi, že aktivita lidí z okolí vede k pozitivním výsledkům a chodci zůstávají v naší čtvrti na prvním místě. Více informací zde: http://praha3.zeleni.cz/ruzne/prechod-na-zelivskeho-ulici-zustane-bude-signalizovany/

Náměstí Jiřího z Poděbrad
V posledních měsících jsme se hodně bavili o návrhu na revitalizaci náměstí Jiřího z Poděbrad – jak s lidmi přímo na náměstí v rámci červnové participace, tak v rámci radnice i Zelených. Jsme nyní přesvědčeni, že projekt doznal značných změn a zároveň se spoustu obav veřejnosti podařilo rozptýlit. Rádi bychom v něm pokračovali a před zahájením prací na projektu pro stavební povolení s architekty vyřešili nejpalčivější body – trhy, diagonální prostupy náměstím, vodní prvky, veřejná WC…

Více informací například zde: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/praha3-farmarske-trhy-parkovani-revitalizace-namesti-jiriho-z-podebrad-20190904.html

Developerská výstavba na Vackově
Stavební úřad Prahy 3 zřejmě funguje nezávisle – přesně jak má – a vydal územní rozhodnutí pro patnáctipatrovou věž na Vackově na úpatí Židovských pecí – poslední etapu tamní bujaré developerské výstavby, navzdory nesouhlasu městské části. Připravujeme s právníky odvolání, držte nám palce, aby bylo úspěšné. Tohle dědictví minulé koalice je dost hořké – celý stavební komplex na Vackově bohužel nevykazuje příliš velké urbanistické a architektonické kvality.

Výstavba v Olšanské ulici
Výstavba na Olšanské (návrh Evy Jiřičné) je tématem zářijových novin, zářijového výboru pro územní rozvoj a asi i zastupitelstva. Už tento čtvrtek, 12. 9. se od 10.0 na IPRu koná Společné jednání ke změně územního plánu. Snažíme se zejména sladit koaliční stanovisko.
K tématu vyšel na Kauze 3 Matějův článek: https://www.kauza3.cz/nazory-a-komentare/nazory-zastupitelu-p-3/vlniti-sklem.html?akce=zvse

Byty v DPS pro student(k)y
V červenci jsme na RMČ schválili vyhlášení výzvy k podávání nabídek pro nájem dvou bytů v pečovatelských domech pro studenty, kteří se tam mají dobrovolně starat o aktivizaci seniorů. Proběhlo již výběrové řízení a máme vybrány vhodné kandidáty, se kterými jsme spokojeni. Držme jim i obyvatelům domova palce, ať se projekt pěkně zaběhne.

 Pravidla podporovaného bydlení
Intenzivně pracujeme na nových Pravidlech podporovaného bydlení. V srpnu se sešla potřetí pracovní skupina. Do zastupitelstva v září směřuje Memorandum s hlavním městem Prahou a ostatními MČ o spolupráci při řešení bytové nouze rodin s dětmi. Společným cílem je dostat rodiny s dětmi z ubytoven a azylových domů do normálního bydlení. Nová pravidla podporovaného bydlení ladíme tak, abychom tohoto závazku dostáli.

 Seniorská obálka
Zapojili jsme se do projektu Seniorské obálky, který zastřešuje MPSV. Jde o jednoduchý formulář, který má pomoci rychlému zásahu záchranné služby v případě bezvědomí seniora. Projekt se chystáme spustit 1. 10. na Mezinárodní den seniorů. Více v usnesení RMČ:

https://www.praha3.cz/getFile/case:show/id:888687

Nová zóna 30 a lepší značení stávajících
V oblasti ulice Na Parukářce a U zásobní zahrady zavedeme zónu 30. Jsou to k tomu zcela příhodné ulice, protože jsou zde lidé zvyklí chodit fakticky ve vozovce. Zónu 30 máme též v podstatné části Jarova – nyní plánujeme přikročit k lepšímu vyznačení malbou na vozovku při vjezdu do zóny. Někteří řidiči ji totiž nerespektují a věříme, že všeobecné ponětí o její existenci povede k pozornější jízdě.

Hezký podzim přejí

Ondřej Rut
Martina Chmelová
Matěj Michalk Žaloudek
Jana Valová
Petra Jelínková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..