Hlasování o Viktorce i další aktuality z dubna

Nezvykle krátký dubnový newsletter s hlavní zprávou o výsledku včerejšího hlasování zastupitelstva ke smlouvě s FK Viktoria Žižkov. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi
Zastupitelstvo Prahy 3 ve čtvrtek,  29. 5. na mimořádném zasedání neschválilo žádnou z předložených „smluv o investici“ s Viktoria Žižkov. Největší podporu – i když nedostatečnou – získal náš návrh, který navrhoval ze smlouvy vyjmout závazky jednání o budoucím prodeji stadionu.
Za nás platí stále to samé: vyzýváme fotbalový klub, aby ustoupil z kategorického požadavku na odkup stadionu a začal s radnicí jednat o dlouhodobém pronájmu. O prodeji takto lukrativních pozemků v centru Prahy do rukou developera jednat nebudeme.

Více v naší tiskové zprávě.

Byl zveřejněný plán participace k Jarovské třídě
Na nedostatečné zapojení veřejnosti do plánování výstavby na nákladovém nádraží jsme hlavní město upozorňovali už delší dobu, nyní se to projevilo v poprasku kolem Jarovské třídy, o jejíž realizaci mnozí místní neměli ani tušení. I proto nyní Institut plánování a rozvoje hl. města Praha představil předběžný plán participace k Jarovské třídě, která bude probíhat ve spolupráci s městskou částí. Součástí by měly být online setkání v CAMPu, hloubkové rozhovory s místními obyvateli a spolky, online dotazník či společné procházky. Již v úterý (4. 5.) od 18 hodin proběhne online představení projektu v rozpracovanosti.

Všechny participační aktivity by měly proběhnout během června tak, aby mohli architekti přes prázdniny podněty zapracovat do dopravně-urbanistické studie, která vzniká pod vedením architekta Jana Kasla. Sledujte planujtrojku.cz nebo náš facebook, kde budeme informovat o konkrétních termínech.

Dětský domov Charlotty Masarykové
V budově na Havlíčkově náměstí byly volné tři velkometrážní byty, u nichž se kvůli zchátralosti odhadovaly výdaje na opravu přes 1 mil. Kč. Díky dotaci z hlavního města jsme dokázali tyto léta prázdné byty kompletně opravit. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci Ondřeje Ruta s pražskou radní Johnovou v oblasti sociální politiky, kdy mj. řeší také situaci znevýhodněných lidí, kteří žijí v ústavech za Prahou, daleko od svých rodin a příbuzných, bylo nasnadě využít dotaci a nabídnout takto prostorné byty organizaci, působící v této oblasti. Propojili jsme se s příspěvkovou organizací hlavního města Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové, jehož ředitelka se byla v bytech podívat ještě před rekonstrukcí. MHMP pronájem schválilo, zrealizovali jsme tedy dobrou kombinaci – léta prázdné byty opravit kompletně z dotace a nabídnout je ohroženým dětem a rodinám.

Návrat devatenáctky na Žižkov
Již během června by se měla na Žižkov opět vrátit tramvaj č. 19 (Pankrác – Strašnice – Žižkov – Palmovka – Hloubětín) a přinést mnoho změn v síti tramvajových linek. Jak už to tak bývá, některé změny potěší, jiné nikoliv. Asi největší výhodou kromě samotné nové tangenty je další přímé spojení Ohrady s centrem tram. č. 5, která pojede nově Olšanskou, negativním dopadem je nutnost přestupu během cesty ze Strašnic do centra. Ve výsledku ale budou změny znamenat více přepravených cestujících MHD, což vítáme.

Součástí změn je výhledově i návrh nové tramvajové zastávky na Jana Želivského. Ta by měla nabídnout společný nástup do tramvajových linek č. 10 a 19 ve směru na Palmovku. O jejím zprovoznění a podobě bychom rádi s hlavním městem ještě jednali.

Bezpečnější ulice díky programu BESIP
Sepsali jsme na web, jak funguje magistrátní program BESIP, díky kterému se nám ročně daří realizovat zklidnění dopravy a zkvalitnění prostoru několika míst na Praze 3. Najdete zde místa, která již byla vybrána a čekají na realizaci i místa, které bychom rádi poslali jako návrhy do dalších let.
Poslední realizovanou akcí v rámci programu BESIP je například stavba rošíření zastávkového ostrůvku a nové a bezpečnější přechody na Strážní, která byla dokončena minulý týden.

Pilotní projekt na testování dětí metodou PCR ze slin
V půlce dubna naše Rada schválila rozhodnutí testovat dětí v minimálně čtyřech školkách prostřednictvím PCR testů ze slin jako pilotní projekt, který bude probíhat od 1. 5. do 30. 6. a městská část na něj uvolnila 1 mil. z rozpočtu. Tento týden již byl schválen i vítězný dodavatel za skvělou cenu 116 Kč za jeden test. Ty je navíc nutné dělat pouze jednou týdně.

Cílem je mmo jiné i přesvědčit vládu, aby přestala utrácet za centrálně nakoupené antigenní testy a prostředky ze státního rozpočtu nasměrovala do PCR testování, které je mnohem přesnější, citlivější a pro děti méně invazivní.

První český městský holubník bude na Žižkově!
Galerie hlavního města Prahy vyhlásila soutěž na umělecké dílo, které bude zároveň městským holubníkem a bude se nacházet u nás na Vítkově! Konečně tak nabírá kontury myšlenka, se kterou si pohráváme už více než 2 roky a která by měla Žižkovu přinést nejen zajímavý artefakt a zajímavost pro kolemjdoucí, ale i humánnější regulaci populace opeřenců, které se zde v minulosti likvidovali plynováním CO2.
Do 8. 7. se může do soutěže přihlásit každý!
Vítězný návrh bychom měli znát 21. 7. a Galerie by ráda holubník realizovala ještě letos, takže se je na co těšit!


Jarní prořez nadbytečného zábradlí
Na šestnácti místech se nám podařilo po dohodě s policií ČR, Technickou správou komunikací hl. města a odborem dopravy odstranit nadbytečná zábradlí. Přijímáme nominace do dalšího ročníku!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..