Koněvka letos opět rozkopaná, dokonce skoro celý rok

I letos čeká dolní Žižkov významná uzavírka a dopravní komplikace.

Hlavní město pokračuje v rekonstrukci Koněvovy ulice. Letos je v plánu úsek od Rokycanovy po Černínovu, práce potrvají od března do listopadu (!).

Znamená to, že tahle část Žižkova bude i nadále, tak jako minulé 2 roky znovu zkoušená nadměrnou automobilovou dopravou. Prosazujeme proto na úrovni radnice alespoň zřízení zón 30 spolu s doprovodnými zklidňovacími opatřeními a věříme, že se podaří přemluvit koaliční partnery k jejich podpoře.

MČ Praha 3 o stavbě vůbec nerozhoduje, nejsme investorem (tím je hlavní město, resp. TSK), ani akci nepovolujeme a nerozhodujeme o uzavírkách (to dělá Odbor pozemních komunikací a drah MHMP). Z pozice žižkovské radnice se snažíme stavbu neformálně usměrňovat, informovat obyvatele a řešit problémy.
                                                                                                   – Ondřej Rut

Na základě podkladů od zhotovitele STRABAG nabízíme podrobnější popis plánované stavby.
1. etapa (1. 3. – 25. 4.)
Bude zachován provoz do centra pro všechnu dopravu. Ve směru z centra budou vedeny autobusy MHD ulicemi Prokopova, Rokycanova, Jeseniova a Zelenky – Hajského. V Jeseniově ulici budou zřízeny náhradní autobusové zastávky Rokycanova, Ostromečská a Hájkova. Auta by se této rezidenční oblasti měla vyhnout a objíždět přes Prokopovu a Olšanskou. Víme však bohužel, že praxe bývá jiná.
V této fázi bude STRABAG operovat v úseku Rokycanova – Ostromečská, a to na obou chodnících. Budou vyměněny všechny stávající sítě (veřejné osvětlení, Cetin, Dial-Telecom, e3, Fiber Network, UPC, Vodafone a T-Mobile). Chodníky budou poté uvedeny do provizorního povrchu. Pěší budou po dobu těchto prací vedeni koridorem v jedné polovině vozovky.

O kousek dál v úseku Ostromečská – Černínova bude pracovat společnost D&Z, která pro PVS zajišťuje výměnu vodovodu.

2. etapa (26. 4. – 4. 7.)

V této etapě bude Koněvova úplně obousměrně uzavřena. Autobusy MHD pojedou ve směru do centra ulicemi Černínova, Roháčova, Rokycanova. V prostoru Komenského náměstí bude zřízena náhradní autobusová zastávka Rokycanova. Auta by měla zvolit objížďku po Želivského, Olšanské a Prokopově ulici. Ve směru z centra zůstanou objízdné trasy nezměněné, autobusy MHD pojedou ulicemi Jeseniova a Zelenky – Hajského.

STRABAG bude v této fázi v úseku Rokycanova – Ostromečská rekonstruovat vozovku, včetně podloží a odvodnění. D&Z bude pokračovat na výměně vodovodu od Ostromečské po Černínovu, v červnu bodově až po Domažlickou. Pěší budou v této fázi moci využívat chodníky, které budou po první etapě v provizorním pochozím stavu.

3. etapa (5. 7. – 29. 8.)
Ve směru do centra bude Koněvova opět na čas průjezdná, jak pro autobusy MHD, tak pro auta. Z centra objíždějí autobusy MHD nadále přes Jeseniovu a Zelenky – Hajského, auta by měla jet přes Prokopovu a Olšanskou.

STRABAG v této fázi provede finální dláždění chodníků od Rokycanovy po Ostromečskou. Od Ostromečské po Černínovu pak bude v prostoru chodníků pokračovat ve výměně inženýrských sítí. Od Černínovy po Domažlickou bude pracovat na vodovodu taky D&Z.

4. etapa (30. 8. – 7. 11.)
Koněvova bude opět obousměrně uzavřená pro veškerou dopravu. Objízdné trasy pro autobusy MHD i auta budou vedeny stejně jako ve 2. etapě.

STRABAG bude v této fázi pracovat na rekonstrukci vozovky od Ostromečské po Černínovu. Pěší budou využívat chodníky, které budou po třetí etapě v provizorním pochozím stavu. D&Z má v tuto chvíli již hotovo.

5. etapa (8. 11. – 30. 11.)
Provoz do centra je zachován pro veškerou dopravu. Ve směru z centra budou vedeny autobusy MHD nadále ulicemi Prokopova, Rokycanova, Jeseniova a Zelenky – Hajského.
V této poslední fázi dokončuje STRABAG dláždění chodníků od Ostromečské po Černínovu. Pěší využívají vymezený koridor ve vozovce.
Snad to zvládneme alespoň tak, jako minulý rok. 🙏
Taková stavba je pro místní neobyčejně nepříjemná a pro obchody a služby v kombinaci s covidem může být i likvidační. Budeme v kontaktu se zhotovitelem, stavebním dozorem i policií. V případě jakýchkoli problémů se na obraťte na Ondřeje Ruta a zkusíme věci posunout k řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..