Martina Chmelová: Získali jsme 7 milionů pro péči o vaše blízké

Článek Martiny Chmelové – psáno pro Radniční noviny

Jednou z našich volebních priorit byla podpora péče o blízké v domácím prostředí. Ať už se staráte o dítě se zdravotním postižením nebo o dlouhodobě nemocného dospělého nebo babičku či dědečka např. po mrtvici, děláte záslužnou a nesamozřejmou práci a zasloužíte institucionální podporu.

Domácí péče totiž umožňuje lidem se specifickými potřebami co nejdelší pobyt nebo život v domácím prostředí, což je pro ně to nejlepší možné. Pečujícím je pak zpravidla „laik“, který k tomu nemá žádné vzdělání.

Podle průzkumů je v celé Praze téměř 100 000 neformálně pečujících osob, kterým poskytování péče ovlivňuje osobní, pracovní i společenský život a finanční situaci. Přibližně u 39 000 případů se jedná o tzv. kompletní péči. Většina pečujících se stará o osobu, která pobírá příspěvek na péči, chce, aby osoba zůstala doma. Více než polovina z nich pečuje déle než 5 let, 16 a více hodin týdně (v průměru 37 hod. týdně).

Díky naší aktivitě získala nyní městská část cca 7 milionů (!) na projekt, který podpoří lidi, které se v domácím prostředí starají o svého blízkého. Díky této podpoře můžeme zjistit, kolik pečujících osob v Praze 3 je, co přesně potřebují a jak jim můžeme pomoci. Pokud o někoho pečujete a zajímá vás toto téma, můžete se obracet na sociální odbor MČ P3, mě jako zastupitelku nebo radního pro sociální oblast Ondřeje Ruta. Péče doma má smysl a je potřebná a pečující potřebuje informace, podporu, pomoc, uznání a vědět, že na řešení problémů nemusí být sám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..