Nehodláme nečinně přihlížet pokulhávajícímu systému očkování proti COVID 19

Již od prosince vše nasvědčovalo tomu, že ačkoli jsou vakcíny proti COVID 19 již k dispozici, připravenost státu pokulhává. Přesto nás nenapadlo, že očkování seniorů 80+ bude naší hlavní pracovní náplní prvních lednových týdnů.

Již v pátek 8. ledna přišla pražská radní Milena Johnová při setkání se zástupci městských částí s obavou, že ačkoli v centrálním distribučním místě v nemocnici  na Bulovce leží vakcíny, spustí se centrální rezervační systém (CRS) až 15. ledna a zřejmě se bude možné objednávat až na únorové termíny. To by znamenalo zbytečné zdržení o 3 týdny, které nám přišlo v současné situaci jako nesmysl. Proto jsme se rozhodli  jednat.

Jako nejefektivnější cesta se nám jevilo zajistit očkování pacientů 80+ prostřednictvím praktických lékařů. Proto místostarosta Ondřej Rut ještě během víkendu oslovil všech 34 praktických lékařů z Prahy 3 s dotazem, zda by byli ochotni se zapojit do procesu vakcinace. Velmi mile nás překvapila jejich ochota a vstřícnost, zapojit se do této akce. Na Praze 3 žije 3297 seniorů 80+, na jednoho lékaře tak vychází necelá stovka. Podle jejich vyjádření by dokázali své registrované pacienty naočkovat maximálně v horizontu dvou týdnů.

Bohužel očkování prostřednictvím praktických lékařů se ukázalo jako anomálie, která se sice na Praze 7 povedla, zejména díky tomu, že místní poliklinika je příspěvkovou organizací městské části a má potřebnou právní subjektivitu k distribuci vakcíny, ale jak nám bylo velmi brzy sděleno, následování tohoto postupu je Ministerstvem zdravotnictví zapovězeno (!) Centrální distribuční místo v nemocnici Na Bulovce praktikům vakcínu nevydává. Problémem je legislativa a pravidla pro distribuci léčiv, přičemž stát ani v nouzovém stavu tuto cestu nedovolí.

Spolupráce s Fakultní nemocnicí na Vinohradech
Hledali jsme tedy jiné řešení. Navzdory absurdní situaci, se nám podařilo dohodnout spolupráci s Fakultní nemocnicí na Vinohradech, která pro účely očkování pacientů 80+ zpřístupnila svůj interní rezervační systém. Pro registraci do něj jsme využili již zavedené Zelené linky Prahy 3. Stačilo, aby lidé starší 80 let zavolali a naši pracovníci jim termín v systému vinohradské nemocnice zarezervovali. Tato spolupráce byla vedena snahou překlenout období, kdy je relativní dostatek vakcín, ale státní systém registrace a očkování  ještě plnohodnotně nenaběhl. Díky ní se několik stovek lidí z této nejohroženější skupiny dočká očkování již ve třetím lednovém týdnu i bez registrace v centrálním rezervačním systému.

50 zachráněných vakcín
Považujeme za správné, že stát prioretizoval vakcinaci v domovech pro seniory. Všichni klienti našeho Ošetřovatelského domova v Habrové ulici jsou již naočkováni. Praha 3 má ale další dvě zařízení, která jsou určena pro bydlení seniorů, sama však nejsou sociální službou – domy s pečovatelskou službou v Roháčově a Krásově ulici. Oslovili jsme proto hlavní město, s prosbou o výjezd mobilního očkovacího týmu. Radní Milena Johnová, si na snahy na Praze 3 vzpomněla ve chvíli, kdy se na ni narychlo obrátil Státní zdravotní ústav, který potřeboval expresně sehnat skupinu padesáti seniorů, které by mohl ihned naočkovat, jinak by vakcína vyndaná z mrazáku musela do koše. Den na to, díky pohotové reakci kolegyň a kolegů z Pečovatelské služby proběhlo v domě v Roháčově ulici očkování, které pomůže přiblížit tamní seniory a seniorky zpět k normálnímu životu.

Co bude dál? Zatím v oblasti očkování rozhodně nekončíme. Od března by snad mělo probíhat plošné očkování širší populace a na Praze 3 musíme být připraveni. Je třeba, aby na trojce  vzniklo několik očkovacích míst. Oslovili jsme již  proto Nemocnici sv. Kříže v Kubelíkově ulici, kde mají velký zájem a požádali VZP o uzavření smlouvy, která je pro očkování nezbytná. Podobnou spolupráci bychom rádi zorganizovali také s poliklinikou na Jarově, kde by očkovací místo dávalo velký smysl. Vytipováváme i další vhodná místa. Spoléháme na praktické lékaře, kteří se mají dle státní vakcinační strategie zapojit do očkování nejdříve v únoru s dodávkou prvních vakcín AstraZeneca. Očkování je zatím jedinou cestou, jak se epidemie covid 19 zbavit. Věříme, že společně to zvládneme.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..