Ohrožené děti do prázdných bytů

Zelení v čele s místostarostou Ondřejem Rutem dlouhodobě řeší problém Prahy 3, která má množství neopravených bytů. Předchozí vedení radnice dlouhou dobu odkládala nákladnější opravy, v případě jednoho z bytů na Havlíčkově náměstí dokonce po dobu 10 let (!!).

V budově, která patří radnici na Havlíčkově náměstí byly volné tři velkometrážní byty, u nichž se kvůli zchátralosti odhadovaly výdaje na opravu přes 1 mil. Kč. Do tak nákladných oprav se žádnému předchozímu vedení nechtělo.

Díky dotaci z Fondu dostupného bydlení hlavního města Prahy jsme dokázali tyto léta prázdné byty kompletně opravit. Pravidla Fondu  stanovují, že hlavní město má právo po dobu deseti let vybírat nájemníky do bytů, opravených z dotace.

Vzhledem k dlouhodobé spolupráci Ondřeje Ruta s pražskou radní Milenou Johnovou v oblasti sociální politiky, kdy mj. řeší také situaci znevýhodněných lidí, kteří žijí v ústavech za Prahou, daleko od svých rodin a příbuzných, bylo nasnadě využít dotaci a nabídnout takto prostorné byty nějaké organizaci, působící v této oblasti. Radní Johnová  propojila  Prahu 3 s příspěvkovou organizací hlavního města Centrum služeb pro rodinu a dítě a dětský domov Charlotty Masarykové, jehož ředitelka se byla v bytech podívat ještě před rekonstrukcí.

Jsme rádi, že celý nápad se podařilo zrealizovat tak, že dlouhá léta prázdné byty, budou již brzy sloužit jako zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a také pro dočasnou krizovou pomoc rodičů s dětmi, kteří se ocitli v tísnivé situaci, např. z důvodu násilí partnera. Návratnost celé investice vychází přibližně  na 10 let, tedy po dobu, co budou byty sloužit této neziskové organizaci. Toto je cesta, kterou považujeme za správnou. Ušetřit obecní kase náklady na opravy a zároveň pomoci ohroženým dětem a rodičům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..