Pomoc lidem z Ukrajiny, rozjeté participace nebo výsledky architektonických soutěží v březnovém newsletteru

Poslední dva týdny se radnice Prahy 3 věnuje zejména koordinaci a zajištění pomoci lidem, kteří prchají před válkou na Ukrajině. Kromě souhrnu těchto aktivit přinášíme také informace o rozjetých projektech z oblasti územního rozvoje a dopravy a další novinky.

Pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině 

Lidí, kteří utíkají před válkou na Ukrajině, přibývá každým dnem. Mnoho z vás jim nejrůznějšími způsoby pomáháte. Praha 3 během minulého týdne zřídila několik kanálů pomoci a koordinuje činnost úřadu, škol, neziskových organizací či dobrovolníků, aby byla pomoc co nejefektivnější.

Nejnovější aktivitou, do které se  můžete zapojit, je sousedská sbírka vybavení do krizových bytů, které pro ukrajinské uprchlíky Praha 3 vyčlenila. Jaké věci jsou poptávané a kam a kdy je můžete zanést se dočtete zde.

Na webových stránkách Prahy 3 můžete najít obecný souhrn všeho, co Praha 3 aktuálně pro uprchlíky dělá a zároveň zde najdete užitečné odkazy s informacemi.

Praha 3 například zajišťuje a koordinuje: 

  • ubytování pro rodiny s dětmi v jedné z ubytovenpřípravu městských krizových bytů:
  • školy připravují zapojení dětí do vyučování a vydávání obědů ve školních jídelnách;
  • ve spolupráci s DDM Ulita, Nová Trojka, My Activity připravuje volnočasové aktivity pro děti; další akce nabízí např. KC Vozovna;
  • koordinátory a koordinátorky ukrajinské národnosti, kteří rodinám pomáhají a zprostředkovávají potřebnou pomoc.

Pokud byste se také rádi zapojili do pomoci: 

  • Nabídku i poptávku pomoci na Praze 3 koordinuje Informační centrum Prahy 3, telefon +420 800 163 163, e-mail infocentrum@praha3.cz.
  • Většinu materiálních věcí Praha 3 získává od nadačního fondu Šatník. Pokud chcete věnovat nějaké věci, obraťte se prosím přímo na ně. 
  • Lidi, kteří umí ukrajinsky se mohou registrovat do databáze dobrovolníků Ministerstva vnitra. 
  • Pro další nabídky pomoci (doprava, právní pomoc, ubytování,…) můžete využít celostátní databázi na stránkách Pomáhej Ukrajině

Nový Dům sociálních služeb Pod Lipami – známe výsledky další architektonické soutěže  

Návrh studia Projektil architekti (oficiální profil) je vítězem dvoukolové architektonické soutěže o návrh novostavby Domu sociálních služeb. Ten by měl nahradit stávající Ošetřovatelský domov Pod Lipami, který již nevyhovuje technicky ani kapacitně.   Odborná porota nejdříve vybrala z 23 zaslaných žádostí 5 architektonických týmů a ty zpracovaly konkrétní návrhy. Na vítězném návrhu porota ocenila zejména přiměřenost architektury a přehlednost pokojů i společných prostor. V návrhu je vidět znalost specifického provozu sociálního zařízení. Není opomenuto ani vhodné krajinářské řešení zahrady.
Všechny soutěžní návrhy jsou až do 15. 3. vystaveny v Infocentru Prahy 3. Určitě se na ně přijďte podívat. 

Výstava soutěžních návrhů vodního prvku pod žižkovskými schody

Od 16. 3. v Infocentru Prahy 3 plynule naváže výstava soutěžních návrhů výtvarné soutěže o podobu vodního prvku pod žižkovskými schody v Rokycanově ulici. Kromě vítězného návrhu, který je tvořený dvěma historickými pumpami, se můžete těšit na dalších 8 návrhů. Plánujeme také komentovanou prohlídku výstavy za přítomnosti autora vítězného díla Adama Kovalčíka. 

Nové Klientské centrum Prahy 3 v městské knihovně v KC Vozovna 

Od začátku února si nově můžete vyřídit parkovací oprávnění či cokoliv na CZECH POINTu také v pobočce městské knihovny v KC Vozovna (Koněvova 2687/164). Jedná se o třetí Klientské centrum Prahy 3, kam to budou mít blízko zejména lidi z jarova. Další naleznete v Lipanské a na Jiřáku.

Fotbal na Žižkově zůstává – nájemní smlouva s FK Viktoria Žižkov podepsaná na dalších 30 let

Fotbal na Žižkově zůstává díky Zeleným, kteří minulý rok zabránili prodeji stadionu do rukou developerů. S novými majiteli klubu se městská část domluvila na symbolickém nájemném, klub se bude na oplátku starat o údržbu stadionu.

Opozicí kritizované předkupní právo je ve smlouvě pouze jako pojistka pro klub, aby radnice v budoucnu nemohla klub vyhnat a prodat stadion někomu jinému. Na rozdíl od značné části opozice však stadion prodávat nechceme. Viktorka má garantováno, že na Žižkově může hrát, pokud se udrží alespoň ve 3. lize, v opačném případě nájemní smlouva končí. Připomeňte si, jak jsme zamezili prodeji stadionu a odolávali vyhrožování tehdejších majitelů klubu.

Některé participační projekty pokračují do dalších fází a rozjíždíme nové! 

Až do konce března můžete vyplnit online dotazník a zapojit se tak do proměny Olšanské ulice a jejího okolí. Institut plánování a rozvoje Praha nyní začíná pracovat na urbanisticko-architektonické studii, jejímž cílem je koordinovat plánované záměry v okolí a proměnit Olšanskou v ulici příjemnější pro lidi. Tento požadavek byl již součástí naší koaliční dohody, kam jsme ho jako Zelení prosadili. Podněty z ankety by měly sloužit architektonickému týmu (Unit Architekti) k tvorbě prvních návrhů studie. V budoucnu jsou plánovaná i setkání s veřejností. 

Na konci února proběhlo za svitu lamp plánovací setkání k proměně veřejného prostoru mezi ulicemi Na Jarově a V Zahrádkách. Přizvaní byli také studenti a studentky krajinářské architektury, kteří se tématu budou věnovat letos na jaře v rámci školních prací. Následovat bude další setkání, ze kterého vyjde zadání pro výběr architektonického týmu. Až do 6. 3. bylo možné vyplnit anketu a vyjádřit, co by měl upravený prostor nabízet. Výsledky ankety budou k dispozici studentům i městské části pro tvorbu zadání. 

Známe již finální podobu koncepční studie Slezské ulice, na které pracoval architektonický tým pod vedením Davida Mareše (třiarchitekti) od léta 2020. Studie vychází z dvoufázové participace navrhuje 67 nových stromů a zlepšení podmínek pro pěší i lidi na kolech. Nyní je schválená Radou městské části, která bude jednat s hlavním městem o možnostech realizace. 

Minulý týden proběhlo představení finálního návrhu proměny Lobkovičáku. Vítěz architektonické soutěže, studio Perspektiv představil proměnu prvního návrhu, do kterého zapracoval podněty z poslední participace. Již brzy by měla být hotová studie k nahlédnutí.

Bydlíte v okolí Príběnické ulice a rádi byste kompostovali? Stačí se zaregistrovat! 

Praha 3 ve spolupráci s Kokozou aktuálně provozuje 5 komunitních kompostérů, které jsou plně využívané místními komunitami. A právě díky velkému zájmu se nyní chystá umístit 6. kompostér v Příběnické ulici, konkrétně pod stromem u cyklostezky před domem Příběnická 977/8.
Využijte příležitost a přihlašte se do nově vznikající komunity! Přihlásit se můžete vyplněním dotazníku, nebo přímo emailem na info@kokoza.cz. Ve formuláři nezapomeňte zmínit, zda byste měli také zájem stát se správcem kompostéru. 

Rozhovor s panem Bohumilem, jedním z prvních nájemníků v rámci nových Pravidel podporovaného bydlení 

Přinášíme první z příběhů lidí, kteří bydlí v rámci našich Pravidel podporovaného bydlení Prahy 3. Ta úspěšně fungují již přes dva roky. Pan Bohumil (65 let) je nadšený malíř a vyučený krejčí a již přes rok bydlí v obecním bytě v rámci podporovaného bydlení. Přečtěte si s ním rozhovor, kde vypráví o tom, jak je možné, že člověk skončí na ulici, jaké je bydlet v azylovém domě nebo jak mu změnilo život mít opět důstojné bydlení na Praze 3. 

Hodně sil přejí,
Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek,
Jana Valová
a Andrea Midlochová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..