Bytová politika Prahy 3 se z gruntu mění

Schválili jsme v radě zbrusu nová pravidla pro přidělování obecních bytů. Nově zavádí bodový systém, který zajistí, že byty poslouží k bydlení těch nejohroženějších skupin obyvatel. Největší pozornost bude věnována rodinám s dětmi. Projekt „housing first“, který byl naším volebním slibem, je integrální součástí těchto pravidel. Zřídíme též kontaktní místo pro bydlení, na kterém pracovníci radnice pomohou komukoliv řešit jeho bytový problém.

Náš místostarosta Ondřej Rut vedl v posledních měsících expertní pracovní skupinu, která dala nová pravidla dohromady.

U každého žadatele o nájem bytu provede sociální odbor šetření, aby reálně zhodnotil bytovou situaci a doporučil bodování u kritérií, která jsou založena na subjektivním hodnocení. Bodování tak bude mnohem přesnější než dnes. Bodový systém umožňuje vytvořit pořadník, podle kterého se budou byty přidělovat. Systém zohledňuje i to, zda jde o jednotlivce či rodinu s dětmi, zdravotní stav či případný hendikep žadatele, v potaz se bere například i délka pobytu v Praze 3.

Důležitou novinkou je i finanční limit v příjmech žadatele. Ten musí být menší nebo roven 2,4násobku životního minima. Končí tím definitivně praxe přidělování bytů na neurčito stranickým kamarádům. Nájemní smlouva se bude nově uzavírat zpravidla na dva roky.

Vedení Prahy 3 se podobně jako Praha 1, 7 a 10 a 22 chystá podepsat Memorandum o spolupráci při řešení bytové nouze s hlavním městem. To radnici umožní čerpat kapacity neziskových organizací v rámci krajské sítě sociálních služeb pro zajišťování podpory v bydlení.

Kompletní znění pravidel zde: https://www.praha3.cz/getFile/case:show/id:895804

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..