Praha 3 do roku 2016 dokončí privatizaci bytů ve stovce domů

Praha 1. února (ČTK) – Vedení Prahy 3 chce do roku 2016 dokončit privatizaci bytů ve zhruba stovce panelových i cihlových domů, v rozhovoru s ČTK to dnes řekl místostarosta Matěj Stropnický (ŽnS). Prodávat se bude i zhruba 180 bytů v opravených panelácích v Lupáčově ulici. O jejich prodeji by mělo zastupitelstvo rozhodovat v polovině roku. Z bytů, které zůstanou nezprivatizovány, vznikne v budoucnu fond sociálního bydlení.

Prodej bytů je v posledních letech v Praze 3 velkým tématem. Na zasedání zastupitelstva z řad obyvatelstva i opozice v minulosti opakovaně zaznívalo, že radnice posílá byty do privatizace nahodile a netransparentně. Nová koalice proto připravila pravidla i časový plán prodejů. „Splnili jsme tak to hlavní, co lidé potřebují vědět, aby mohli plánovat, aby věděli, co je čeká,“ uvedl místostarosta. Většina rodin totiž musí nákup řešit půjčkou a je pro ně důležité vědět o prodeji v dostatečném předstihu, tvrdí.

Ze schválených pravidel vyplývá, že lidé budou moci získat dvacetiprocentní slevu za rychlou platbu nebo slevu pět procent, pokud si zvolí úhradu formou splátek. Navíc pokud se zavážou, že byt pět let nebo deset let neprodají, odečte se jim z ceny bytu dalších pět, respektive deset procent. „Chceme umožnit, aby si byt mohl koupit každý, a zároveň se snažíme zabránit možným spekulacím,“ vysvětlil místostarosta.

U panelových domů plánuje radnice výměnu oken a zateplení. Privatizace bude postupovat se směru od Jarova do centra. V červnu by měly jít do prodeje byty v domech v Lupáčově ulici, jejichž nákladnou rekonstrukci provázela v minulosti řada nejasností. Doteď není jasné, kolik opravy stály. Jde ale o stovky milionů korun. Radnice kvůli tomu zadala audit.

Nepronajaté byty a byty, které i po privatizaci zbudou v majetku městské části, budou sloužit pro sociálně slabší obyvatele, pro mladé rodiny s dětmi nebo postižené. Na přípravě pravidel sociálního bydlení nyní radnice pracuje.

Jana Hrubá vju

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..