Praha 3 vypíše architektonické soutěže na školku a dům seniorů

(ČTK): Radnice Prahy 3 plánuje do léta vypsat dvě architektonické soutěže, a to na stavbu nové školky v Jeseniově ulici a na domov pro seniory v ulici Pod Lipami. ČTK to dnes řekl předseda výboru pro územní rozvoj městské části Matěj Michalk Žaloudek (Zelení).

Obě stavby mají nahradit dosavadní budovy, které jsou podle vedení radnice nevyhovující. Kromě toho městská část plánuje vypsat také soutěž na vodní prvek, který má stát na místě zmizelé vodní pumpy.

V Jeseniově jsou dvě školky, bourat se má ta v horní části ulice, která vznikla v 60. nebo 70. letech minulého století. Žaloudek uvedl, že podle statických posudků je ve špatném stavu a radnice se rozhodla místo opravy za desítky milionů korun budovu nahradit novou. Nyní školka částečně funguje, asi polovina dětí je však rozdělena do jiných zařízení.

Nová školka má mít šest místo nynější čtyř tříd, nejméně dvě mají být bezbariérové a jedna pro děti do tří let. Náklady na stavbu školky se odhadují na 85 milionů korun a otevřít by se měla nejpozději v září roku 2024. Soutěž na návrh její podoby radnice podle Žaloudka plánuje vypsat asi za šest týdnů, až bude dokončeno a schváleno zadání. „Školka je velmi oblíbená pro svoji zahradu, která je obrovská a krásná,“ uvedl Žaloudek a dodal, že zadání soutěže bude zahrnovat požadavek co největšího zachování zahrady.

Podobná je situace v ošetřovatelském domu pro seniory Pod Lipami, které má být podle plánů vedení Prahy 3 rovněž zbourán. Kapacita nového domu se má podle Žaloudka zvýšit asi dvojnásobně na 50 lůžek, nynější dvoupatrovou budovu má nahradit dvou- až třípatrová. Kromě pobytové části má být součástí nového zařízení denní stacionář a víceúčelový sál nebo kavárna. Náklady městská část odhaduje na 80 až 100 milionů korun.

I tady chce radnice soutěž vypsat do léta, aby mohli architekti pracovat přes prázdniny, doplnil Žaloudek. Zároveň městská část připravuje v dubnu projednání záměru s místními obyvateli. Minulá vedení Prahy 3 plánovala postavit domov pro seniory s kapacitou 150 lůžek v ulici K Lučinám místo budovy bývalých jeslí, záměr však kritizovali místní obyvatelé a nynější vedení radnice s ním již nepočítá.

Kromě dvou soutěží na větší stavby plánuje radnice podle Žaloudka do měsíce vypsat výtvarnou soutěž na podobu vodního prvku, který by měl být u historického schodiště z Táboritské do Chelčického ulice na místě, kde dříve stála vodní pumpa. Ta zmizela na přelomu tisíciletí a městské části se nepodařilo vypátrat, co se s ní stalo. Hlavní město také připravuje celkovou úpravu Seifertovy ulice a jejího okolí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..