Starostka Prahy 3 Ing. Vladislava Hujová (TOP 09) opsala reformu bytové politiky od zelených z Prahy 2

Tato tisková zpráva je vydána v „režimu změn“ tiskové zprávy TOP 09 Praha 3 rozeslané mj. panem Jiřím Ptáčkem dne 28. února 2014.

Starostka Prahy 3 Ing. Vladislava Hujová (TOP 09) opsala plánuje reformu bytové politiky od zelených z Prahy 2 , má už dost čekání

Praha, 27. 2. 2014

Starostka Prahy 3 Ing. Vladislava Hujová (TOP 09) převzala iniciativu a opsala zpracovala návrh na nová pravidla bytové politiky Prahy 3 z již schválených pravidel sousední Prahy 2. Chce jím zabránit nehospodárnosti při nakládání sz bytovým fondem a zaručit svým plagiátorstvím maximální transparentnost při přidělování obecních bytů.

„Nečinnost ČSSD a TOP 09 ŽnS v čele akciové společnosti v majetku MČ Praha 3, Správa majetkového portfolia (SMP), která má na starost rekonstrukce se zástupcem starostky PhDr. Matějem Stropnickým v oblasti bytové politiky, zapříčinila stav, kdy městská část vlastní zhruba 230 volných bytů u kterých přichází o možný příjem z jejich nájmu ve výši 10 mil. korun ročně. Tyto byty jsou ovšem ve špatném technickém stavu a bez předchozích oprav je není možné pronajímat. Neřešení této situace místostarostou odpovědným za investice Bohuslavem Nigrinem (ČSSD) a ředitelem SMP Janem Maternou (TOP 09) a programové cíle městské části, k nimž jsme se zavázali již v roce 2012, mě přimělo starostku Ing. Vladislavu Hujovou (TOP 09) zpracovat samostatně opsat návrh bytové politiky Prahy 3 ze schválených pravidel Prahy 2, která připravila a prosadila zástupkyně starostky MČ Praha 2 Kateřina Jechová za STRANU ZELENÝCH. Tento plagiát nyní TOP 09 předložila koaličním partnerům, ČSSD a ŽnS k připomínkování“, uvedl a místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (SZ)starostka Hujová.

Návrh starostky Hujové se  – v kopii tak, jako pravidla Prahy 2 – zaměřuje především na čtyři prioritní skupiny – seniory, mladé rodiny s dětmi, zdravotně postižené a sociálně potřebné občany Prahy 3 a jasně definuje kritéria uchazeče, postup schvalování žádosti, výši sníženého nájmu i dobu jeho trvání. Snaží se tak nejen o transparentnost, ale také o celkovou srozumitelnost pro občany Prahy 3. „Opomíjí však fakt, že Praha 3 nemá stejnou demografickou situaci jako Praha 2. Ignoruje zároveň i výsledky analýzy ‚Odhadu potřebnosti a finanční udržitelnosti podpory bydlení MČ Praha 3‘, kterou pro žižkovskou radnici z mé iniciativy na podzim loňského roku zpracoval tým Katedry sociologie FF UK a která ke zmíněným skupinám vhodným k podpoře připojuje s ohledem na skladbu obyvatel Žižkova též občany „diskriminované na trhu s bydlením“, úplně pomíjí otázku bezdomovectví a doporučovaný koncept tzv. prostupného bydlení. To totiž nešlo opsat z Prahy 2, jejíž pravidla pronájmu bytů tyto problémy nereflektují,“ upozorňuje Stropnický.

Dalším bodem projednávaných změn by mělo být i přidělování bytů v domech s pečovatelskou službou, které vlastní obec, a o kterých rozhoduje sociální a zdravotní komise.  Z celkového počtu 204 bytů v domech s pečovatelskou službou je obsazeno jen 162 z nich. To znamená, že přes 20% těchto bytů zůstává zbytečně prázdných. „Byla bych ráda, kdyby i paní místostarostka Oubrechtová (ČSSD), která je zodpovědná za sociální politiku, zefektivnila systém přidělování bytů v domech s pečovatelskou službou, kde je v současné chvíli 23 volných, k nastěhování připravených bytů a dalších 19 bude po prováděných rekonstrukcích k dispozici během léta tohoto roku.“, uvedla Hujová. Ročně se v domech s pečovatelskou službou uvolní v průměru 15 – 20 bytů, a tudíž podle starostky není nutné udržovat takovou rezervu.

„Mám radost, že starostka Prahy 3 paní Hujová ‚samostatně‘ vytvořila pravidla pronajímání bytů pro Prahu 3 tím, že opsala pravidla naše. Byla bych však ráda, kdyby je nevydávala za návrh TOP 09, neboť jsem je pro Prahu 2 a nově, jak vidím, tedy i pro Prahu 3 vytvořila já a jde tedy o návrh Strany zelených,“ zdvořile upozorňuje místostarostka Prahy 2 pro oblast bydlení Mgr. Kateřina Jechová (SZ) s tím, že „slušností by bylo aspoň na jejich využití zeptat a neopisovat celé věty beze změn a hlavně bez uvedení zdroje.“

„Opisuje-li TOP 09 od Strany zelených, mám s tím sice morální problém, ale věcně jde o dobrý návrh. Upravím jej do příštího týdne pro potřeby obyvatel Prahy 3 a ŽNS jej nepochybně podpoří. Omluvu ze Žižkova na Vinohrady a od TOP 09 k zeleným by to ale asi chtělo,“ uzavírá Matěj Stropnický.

Kontakt:

PhDr. Matěj Stropnický, zástupce starostky MČ Praha 3, tel.: 605 344 748

Mgr. Kateřina Jechová, zástupkyně starostky MČ Praha 2, tel.: 603 306 463

Příloha:

Pronájem_bytů_P2

Pronájem_bytů_P3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..