Zpět

Jarní newsletter je tady - Seifertka, Pérák, trhy na Ohradě, nová pediatrie, školní autobus a taky zahájení volební kampaně!

Jaro je tradičně ve znamení společného setkávání nad rozjetými i novými projekty. Kromě toho přibylo několik zlepšení pro pěší a plánuje se nová pediatrie nebo školní autobus. A minulý týden jsme odstartovali kampaň do podzimních komunálních voleb.

Odstartovali jsme volební kampaň s heslem Čtvrť, kterou chceš! 

Minulé úterý jsme v příjemné atmosféře na cyklostezce u ROH Družstevní kavárny zahájili kampaň pro podzimní komunální volby. Naše jednička Ondřej Rut ve svém proslovu připomněl zelené hodnoty a postoje, které již 16 let v zastupitelstvu hájíme. Do voleb jdeme s podrobným a jasným programem. Chceme čtvrť, která je pro všechny. Čtvrť, která vás podrží. Čtvrť, ve které vlastnictví auta není podmínkou spokojeného života. Čtvrť, kde je dostatek kvalitních škol a školek. Čtvrť, kterou plánujete s námi! 

 Už teď nás můžete potkávat v ulicích s velkou mapou, kde Vám ukazujeme naše konkrétní  úspěchy, rozpracované projekty i vize, hlavně ale sbíráme vaše podněty a zpětnou vazbu. Zajímá nás, jakou čtvrť chcete. Mapu najdete také na našich nových webových stránkách, kde se můžete podívat, co se povedlo nebo plánuje v okolí vašeho bydliště. Najdete zde i program a představení naší kandidátky. 

Líbí se Vám, co děláme a chcete vědět více nebo nás podpořit? 

  • Jsme aktivní na facebooku, twitteru i instagramu. Budeme vděční za sledování, reakce a   sdílení. 

  • Můžete nám poslat také svoji selfie s krátkým textem, proč nás volíte. Jejím sdílením na sociálních sítích motivujeme ostatní ke stejné volbě. Samozřejmě uvítáme i jakoukoliv jinou pomoc při kampani, pokud byste byli ochotni jít s námi do ulic. Kontaktujte nás na email: praha3@zeleni.cz 

  • Pokud máte možnost poslat nám finanční dar a pomoci nám být během kampaně viditelnější, budeme vděční. 

Plánujeme a participujeme! 

Archum architekti předložili návrh podkladové studie revitalizace Seifertky od Lipanské k Bulharu (tzv. II. etapa). Ta byla představena a připomínkovaná veřejností a nyní nad ní diskutujeme na radnici. Architekti při přípravě vycházeli z reprezentativního sociologického průzkumu z roku 2020 a několika dalších participací. Ze všech jasně vyplývá, že nejdůležitější je pro většinu lidí, aby na Seifertce bylo více zeleně. To se snažíme v koaličních diskuzích i na jednotlivých komisích obhajovat. Jak už to tak u podobných projektů bývá, bohužel se celá diskuze smrskla na téma stromy versus parkovací místa. Návrh studie i výsledky průzkumu najdete na stránkách Institutu plánování a rozvoje Prahy. My samozřejmě budeme dál prosazovat zachování co nejvíce stromů ve studii!

Během května proběhlo veřejné představení projektu nového parku Kapslovna pod Parukářkou. Jeho součástí by také mohla být komunitní zahrada. Naše komunitní koordinátorka nyní mapuje zájem veřejnosti o dává do kupy komunitu lidí, kteří by pomohli zahradu vybudovat a pečovat o ni. Přihlašte se jí i Vy!
Konečně jsme také veřejně představili Strategický plán Prahy 3 do roku 2030, který komunitně vznikal poslední dva roky. Pokud se Vám nechce celý číst, určitě stojí za prolistování jeho zkrácená verze, kde najdete nejen plány na dalších 8 let, ale také nejdůležitější informace o praze 3 nebo fungování radnice.
Koncem května byly představeny hotové studentské návrhy proměny veřejného prostoru mezi ulicemi Na Jarově a V Zahrádkách. Studenti vycházeli z plánovacího setkání na místě, ankety a zpětné vazby veřejnosti na jejich pracovní návrhy v dubnu. Od poloviny června by měla probíhat výstava návrhů přímo na místě. Návrhy poslouží jako základ pro vznik zadání architektonické studie revitalizace prostranství.

Chceme Želivského pro lidi! 

Máme vážné výhrady k projektu rekonstrukce Želivského ulice. Chceme, aby Želivského byla ulicí se stromy, kde se všichni cítí příjemně a bezpečně. Schválili jsme proto v Radě dvě zásadní připomínky. 1) Chceme, aby hlavní město prověřilo variantu 1 jízdního pruhu v každém směru s cyklodopravou pokud možno oddělenou od vozovky. 2) Žádáme zapojení veřejnosti do celého procesu, protože právě utajování projektu znemožňuje veřejnou debatu o tom, jak by ulice v budoucnu měla vypadat. Vše podrobně popisuje náš zastupitel Matěj Žaloudek ve svém článku

Připravujeme novou pediatrickou ordinaci v Baranově

Na Praze 3 máme aktuálně 9 pediatrických ordinací, přitom ještě v roce 2010 jich bylo 13, proto se snažíme udělat vše, abychom jejich počet zase zvýšili. Nyní jsme předali k rekonstrukci prostor v Baranově 11, který by měl od září sloužit jako pediatrická ordinace. Dříve zde měla sídlo místní organizace KSČM, a to navíc za snížené nájemné od městské části. Po volbách jsme se rozhodli to změnit a komunisté odešli. 

Školní autobus z Třebešína do ZŠ Jiřího z Lobkovic 

Od září by se měl prodloužit jeden ranní a jeden odpolední spoj stále linky z Želivského. Školní autobus by měl pomoci cca 20 dětem, které nyní mají problematické spojení z Třebešína do spádové školy ZŠ Jiřího z Lobkovic. Nyní s Pražskou integrovanou dopravou řešíme, kudy autobus pojede a kde přesně bude žákům a žákyním zastavovat.

Nový přechod u Kliniky v Jesenince

Vyznačení přechodu pro chodce u nově zřízené Kliniky techniků DDM Ulita jsme iniciovali ihned vloni v říjnu. Vyskytuje se zde velké množství dětí a bezpečná možnost přejít ulici zde chyběla. Jsme rádi, že se to konečně povedlo.

 

Plánujeme nové tržiště na Ohradě

Schválili jsme zadání architektonicko-krajinářské studie s cílem revitalizovat zanedbaný parčík na Ohradě a současně s tím zřídit nové místo pro farmářské trhy. Parkové úpravy by měly co nejvíce zachovat vzrostlé stromy, přibýt by měly herní prvky pro děti, veřejná toaleta a zázemí pro tržiště.Když vše půjde dobře, nová Ohrada by mohla být hotová v horizontu 6 až 8 let. 

Převedli jsme byty do majetku města a získali peníze na opravu prázdných bytů 

Hlavní město odkoupí od akciové společnosti Prahy 3, Správy zbytkového majetku, 35 bytů za 222 milionů korun. Návrh umožňuje městské části získat finance na opravy prázdných bytů, zároveň převádí byty z akciové společnosti do přímého vlastnictví města. Jedná se o řešení chyb z minulosti, kdy tehdejší koalice v čele s ODS vložila množství bytů přímo do vlastnictví správcovské firmy a znemožnila tím městské části mít vliv na rozhodování o pronajímání bytů. Byty tak doteď  mohly být využívány pouze komerčně, nikoliv v rámci podporovaného bydlení. 

Pérák opět na Žižkově

Desetimetrové malby superhrdiny Peráka umělkyně Toybox Toybox zdobí pilíře starého železničního mostu v Husitské ulici. Autorka dílo citlivě zasadila mezi existující tagy a graffiti. Návrh muralu vzešel ze soutěže v rámci programu Umění pro město. Jak se vám nový mural líbí?

Nová pěší propojení na Vítkov

V rámci nové výstavby na Koněvce vznikly hned dva průchody, kterými si můžete zkrátit cestu na cyklostezku. Jejich zřízení jsme domluvili s developery před zahájením výstavby. Další vychytávkou pro pěší jsou dřevěné schody, po kterých lze vyjít přímou cestou z cyklostezky A257 na Vítkov ještě než cyklostezka pokračuje Vítkovským tunelem. Za jejich zřízení děkujeme hlavnímu městu.

Další série připomínek k rozvoji nákladového nádraží 

Chápeme, že celý proces je pro veřejnost už dávno nepřehledný. Snažíme se o něm informovat co nejtransparentněji a ustavičně bránit veřejný zájem před soukromými. Městská část schválila další připomínky, které se v konkrétní rovině dotýkají opět témat - dostatečné občanské vybavenosti, únosné dopravy, kvalitního veřejného prostranství připraveného na klimatické změny. 

Probíhají dlouho očekávané úpravy horní části Žižkova náměstí

Aktuálně na místě trochu rušno, ale do konce roku se můžete těšit na příjemnější náměstí, kde nechybí bezbariérové toalety, místo pro foodtruck nebo venkovní galerie k prezentaci studentských prací vznikajících na nedaleké uměleckoprůmyslové škole Součástí bude také rekonstrukce chodníků a rozšíření nároží pro lepší přecházení ulice.

Cyril se nám rozrůstá

Do naší sítě přidáváme další místa pro parkování kol, koloběžek a skútrů. Podařilo se nám prosadit i první místa ve vozovce u přechodů. Tím pádem kola a koloběžky neubírají místo chodcům a je využito slepé místo v dopravním stínu.

 

Krásný začátek léta přejí,

Ondřej, Martina, Matěj, Jana, Andrea a další!

Kandidátka Zelení Praha 3

Ondřej Rut
1. Ondřej Rut

Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.

Rebeka Vadasová
2. Rebeka Vadasová

Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovské spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.

Matěj Michalk Žaloudek
3. Matěj Michalk Žaloudek

Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako uvolněný předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.

Jana Valová
4. Jana Valová

Jana Valová je vystudovaná politická geografka. Profesně projektová manažerka a odbornice na evropské fondy aktuálně působí v kanceláři místostarosty na Praze 3, kde je zároveň členkou bytové komise a místopředsedkyní komise životního prostředí. Zaměřuje se zejména na problematiku bydlení a života ve městě v dobách klimatické krize.

Anna Gümplová
5. Anna Gümplová

Anna Gümplová je produkční v oblasti umění a kultury. Zaměřuje se především na současnou plastiku a jiné intervence a kulturní akce ve veřejném prostoru, pořádání uměleckých soutěží a systémovou podporu kulturní politiky v Praze. Na Praze 3 je místopředsedkyní kulturní komise.

Vladimír Kolář Kusbach
6. Vladimír Kolář Kusbach

Vladimír Kusbach je již dekádu vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu Akademie věd, kde pracuje od doby dokončení studií ve Štrasburku a Praze. Na Prahu 3 jezdil již od mala za tátou na žižkovskou věž a teď tu má rodinu, je předsedou SVJ a za Zelené působí jako člen bytové komise.

Kristýna Dobrianská
7. Kristýna Dobrianská

Kristýna Dobrianská je studentka PF UK zaměřující se na právo životního prostředí. Pochází z Vysočiny, na Žižkově bydlí 4 roky a stejně dlouho je i v místních Zelených. Je členkou Redakční rady Radničních novin Prahy 3.

Martina Chmelová
8. Martina Chmelová

Martina Chmelová je současná dlouholetá zastupitelka MČ P3. Pracuje v komisi pro zdravotně sociální oblast a ve výboru pro výchovu a vzdělávání. Profesně pracuje jako koučka a psychoterapeutka.

Zdeněk Jahn
9. Zdeněk Jahn

ekonom, recyklátor ve Vše za odnos Žižkov, krotitel nelegální reklamy v Přidej se a strhni to, sběratel odpadků v Jeden pytel pro Žižkov

Jan Huňka
11. Jan Huňka

soutěžní právník

Lucie Poubová
12. Lucie Poubová

spoluzakladatelka SWAP Prague, z.s.

Petr Novák
13. Petr Novák

datový analytik

Eva Ferrarová
14. Eva Ferrarová

vysokoškolská pedagožka

Jan Javorek
15. Jan Javorek

živnostník, provozovatel juniorguru.cz

Zdeněk Svačina
17. Zdeněk Svačina

technický konzultant IT a člen dopravní komise Prahy 3

Helena Ganická
18. Helena Ganická

poradkyně na Norském velvyslanectví

Clément Maufras
21. Clément Maufras

Senior facilitátor a koordinátor v Klimatické Mozaiky v ČR

Iva Čebišová
22. Iva Čebišová

marketingová manažerka

Ondřej Horký Hlucháň
23. Ondřej Horký Hlucháň

výzkumný pracovník a vysokoškolský pedagog

Kamila Šeborová
24. Kamila Šeborová

sociální pracovnice v dětském domově

Martin Langpaul
25. Martin Langpaul

středoškolský učitel a ředitel mezinárodní neziskové organizace

Lenka Davidová
26. Lenka Davidová

učitelka anglického jazyka

Hana Franková
28. Hana Franková

Vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s

Karel Čada
29. Karel Čada

sociolog a vysokoškolský pedagog

Terezie Kusbach Kolářová
30. Terezie Kusbach Kolářová

malířka, restaurátorka, na mateřské dovolené

Vendula Šimková
35. Vendula Šimková

provozní ROH družstevní kavárny