Zpět

Více Zelených na radnici – více stromů v ulicích

Matěj Michalk Žaloudek, architekt a urbanista

Zní to jako volební heslo, ale opravdu to odpovídá naší zkušenosti z projektů ulic, které se za poslední 4 roky podařilo rozjet. Jako Zelení hájíme více zeleně, lepší podmínky pro pěší, bezpečnou cykloinfrastrukturu i „drobnosti“ jako vodní prvky a veřejná WC. A bohužel jsme v tom nezřídka sami. Vzpomenu tu ty největší projekty, které chceme dotáhnout do konce.

Možná jste zaregistrovali participaci na budoucí podobě Seifertovy ulice. Celá akce je vyvolaná nutností opravit tramvajové koleje a při té příležitosti řešíme celou ulici a její okolí, aby ulice nebyla rozkopaná častěji, než je nutné. Aktuální stav studie tak předpokládá mezi Bulharem a Olšanským náměstím vysazení nejméně 150 nových stromů, lepší zadržování dešťovky, širší tramvajové ostrůvky a častější a bezpečnější přechody. Bojujeme o každý strom.

Zatímco Seifertka je už pokročilejší, Olšanská a její okolí se začalo řešit až na náš popud. Tahle šedivá ulice připomínající v létě výheň jak na Sahaře by se mohla dočkat dokonce čtyř (!) řad stromořadí. Proměna by to byla neuvěřitelná. Dokonce se sem vejde i zcela oddělená cyklostezka a podél hřbitovů by měl vzniknout zbrusu nový park.

Do 2-3 let se snad dočkáme i přeměny Vinohradské. Opět přibližně 115 nových stromů a lepší podmínky pro přecházení třeba na Floře, kde je obcházení zábradlí šílené. Na 62 nových stromů plánujeme ve Slezské a rozjíždíme nové projekty stromořadí v Husinecké, Krásově, Rokycanově, Čajkovského, Biskupcově a Viklefově. Lidé totiž volají po stromech přímo ve svých ulicích, ne jen v parcích. Strom pro mikroklima v ulici udělá strašně moc, už jen tím, že své okolí ochlazuje a poskytuje stín.

Náročné bude najít shodu na budoucí podobě ulice Želivského. Jednoznačně zde upřednostňujeme stromořadí, pohodlné přecházení ulice nad automobilovým tranzitem a širší tramvajové zastávky, hlavně na Biskupcově. Zatím nemáme příliš zastání. I kvůli tomuto projektu potřebujeme jako Zelení ve volbách posílit.

Snad se tahle všechna práce po volbách nezbortí, držte nám palce, abychom v ní mohli pokračovat!

Kandidátka Zelení Praha 3

Ondřej Rut
1. Ondřej Rut

Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.

Rebeka Vadasová
2. Rebeka Vadasová

Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovské spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.

Matěj Michalk Žaloudek
3. Matěj Michalk Žaloudek

Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako uvolněný předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.

Jana Valová
4. Jana Valová

Jana Valová je vystudovaná politická geografka. Profesně projektová manažerka a odbornice na evropské fondy aktuálně působí v kanceláři místostarosty na Praze 3, kde je zároveň členkou bytové komise a místopředsedkyní komise životního prostředí. Zaměřuje se zejména na problematiku bydlení a života ve městě v dobách klimatické krize.

Anna Gümplová
5. Anna Gümplová

Anna Gümplová je produkční v oblasti umění a kultury. Zaměřuje se především na současnou plastiku a jiné intervence a kulturní akce ve veřejném prostoru, pořádání uměleckých soutěží a systémovou podporu kulturní politiky v Praze. Na Praze 3 je místopředsedkyní kulturní komise.

Vladimír Kolář Kusbach
6. Vladimír Kolář Kusbach

Vladimír Kusbach je již dekádu vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu Akademie věd, kde pracuje od doby dokončení studií ve Štrasburku a Praze. Na Prahu 3 jezdil již od mala za tátou na žižkovskou věž a teď tu má rodinu, je předsedou SVJ a za Zelené působí jako člen bytové komise.

Kristýna Dobrianská
7. Kristýna Dobrianská

Kristýna Dobrianská je studentka PF UK zaměřující se na právo životního prostředí. Pochází z Vysočiny, na Žižkově bydlí 4 roky a stejně dlouho je i v místních Zelených. Je členkou Redakční rady Radničních novin Prahy 3.

Martina Chmelová
8. Martina Chmelová

Martina Chmelová je současná dlouholetá zastupitelka MČ P3. Pracuje v komisi pro zdravotně sociální oblast a ve výboru pro výchovu a vzdělávání. Profesně pracuje jako koučka a psychoterapeutka.

Zdeněk Jahn
9. Zdeněk Jahn

ekonom, recyklátor ve Vše za odnos Žižkov, krotitel nelegální reklamy v Přidej se a strhni to, sběratel odpadků v Jeden pytel pro Žižkov

Jan Huňka
11. Jan Huňka

soutěžní právník

Lucie Poubová
12. Lucie Poubová

spoluzakladatelka SWAP Prague, z.s.

Petr Novák
13. Petr Novák

datový analytik

Eva Ferrarová
14. Eva Ferrarová

vysokoškolská pedagožka

Jan Javorek
15. Jan Javorek

živnostník, provozovatel juniorguru.cz

Zdeněk Svačina
17. Zdeněk Svačina

technický konzultant IT a člen dopravní komise Prahy 3

Helena Ganická
18. Helena Ganická

poradkyně na Norském velvyslanectví

Clément Maufras
21. Clément Maufras

Senior facilitátor a koordinátor v Klimatické Mozaiky v ČR

Iva Čebišová
22. Iva Čebišová

marketingová manažerka

Ondřej Horký Hlucháň
23. Ondřej Horký Hlucháň

výzkumný pracovník a vysokoškolský pedagog

Kamila Šeborová
24. Kamila Šeborová

sociální pracovnice v dětském domově

Martin Langpaul
25. Martin Langpaul

středoškolský učitel a ředitel mezinárodní neziskové organizace

Lenka Davidová
26. Lenka Davidová

učitelka anglického jazyka

Hana Franková
28. Hana Franková

Vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s

Karel Čada
29. Karel Čada

sociolog a vysokoškolský pedagog

Terezie Kusbach Kolářová
30. Terezie Kusbach Kolářová

malířka, restaurátorka, na mateřské dovolené

Vendula Šimková
35. Vendula Šimková

provozní ROH družstevní kavárny