Zpět

Zelení jsou pojistkou pokračování pozitivních změn v Praze 3

Ondřej Rut, místostarosta Prahy 3

Na radnici se nám v posledních letech podařily velké změny. Zelení umožnili vzniknout liberální koalici a kmotrovské strany spolu s populisty jsme poslali do opozice. Rádi bychom v nastaveném směru pokračovali. Chci vás přesvědčit, že stojí za to volit Zelené. Máme zkušenosti, jasné priority a za 16 let v zastupitelstvu jsme nikdy neuhnuli. Zelení jsou pojistkou, že nastartované změny budou pokračovat.  

Za poslední čtyři roky se nám spolu s partnery v koalici podařily na radnici Prahy 3 velké změny. Zastavilo se plýtvání, peníze přestaly odtékat podivným stranickým rádcům a šetříme je na významné investice, které pomáhají Prahu 3 posouvat k lepšímu. Pracujeme přitom ve ztížených podmínkách, zvládnout jsme museli covid-19 i pomoc uprchlíkům po ruské agresi na Ukrajině.

Po domech v Roháčově a na Komenského náměstí se začínají proměňovat nejošklivější paneláky na Olšanském náměstí, opravuje se Tachovské a Žižkovo náměstí. Ve velkém jsme začali rekonstruovat léta prázdné obecní byty, pronajímáme je zejména rodinám s dětmi v nouzi, seniorům a potřebným profesím podle nových transparentních pravidel. Počet volných neopravených bytů klesl na třetinu. Něco to stojí, na radnici se šetří a rok po roku klesají výdaje na chod úřadu. Při všech úsporách jsme se postarali, že se neškrtá v sociálních a návazných službách, kde dotační prostředky v posledních letech naopak rostou. Podařilo se zlepšit Pečovatelskou službu, která nově nabízí služby i o večerech a víkendech a umožňuje tak žít lidem závislým na péči ve svém domácím prostředí. Je toho víc - o našich dalších úspěších si můžete přečíst na straně 3. 

Spory jsou v politice přirozené, důležité je, že se dokážeme dohodnout ve prospěch obyvatel Prahy 3.”

Přes všechny změny a úspěchy není na radnici v současné koalici určitě všechno ideální, máme svoje problémy a spory. V posledních čtyřech letech se koalice několikrát zakymácela kvůli nezkušenosti a opakovaným personálním výměnám pirátských radních. U TOP/STAN zase narážíme při prosazování zklidněných zón 30 v rezidenčních oblastech nebo ve snaze dostat do ulic Žižkova stromy. Spory a programové rozdíly k politice ale přirozeně patří, důležité je, že se vždycky dokážeme dohodnout ve prospěch obyvatel Prahy 3. Jsem přesvědčený, že tahle koalice má pokračovat. ODS jako strana, která na Praze 3 vládla dvě porevoluční dekády se nezměnila, kmotrovské praktiky, populismus a nekompetentní vládnutí se nesmí vrátit. Ne všechny strany koalice to však vidí takhle jednoznačně - Zelení jsou proto pojistkou pokračování pozitivních změn. 

Co nabízíme narozdíl od ostatních stran? Nejsme tu žádní nezkušení nováčci (Praha 3 Sobě), v zastupitelstvu Prahy 3 pracujeme už 16 let, víme, jak funguje úřad, a vy víte, co můžete čekat od nás. Jsme kompetentní a naši radní nejsou jenom na zkoušku (Piráti). Máme konkrétní priority, nesnažíme se zalíbit všem (TOP/STAN) a říkáme jasně, co chceme: Čtvrť, kde se dobře žije s dětmi. Čtvrť, která vám pomůže s péčí o seniory a vaše blízké. Solidární čtvrť, která vás nenechá spadnout na dno. Čtvrť, ve které vlastnictví auta není podmínkou spokojeného života. Bezpečnou čtvrť se stromy v ulicích. 

Jestli si říkáte, že to jsou jen hesla, a zajímá vás, co všechno je za nimi, podívejte se na hlavní body našeho programu na straně 7 nebo na jeho kompletní podobu na praha3.zeleni.cz. 

Městská část musí umět lidi podpořit, nenechat je padnout na dno a přitom pokračovat ve zlepšování města.

Je před námi těžké období. Budou nás tížit zvyšující se náklady na bydlení, ceny energií i potravin, čelit budeme dopadům klimatických změn. Městská část musí umět lidi podpořit, nenechat je padnout na dno a přitom pokračovat ve zlepšování města. Zelení na Praze 3 už v minulosti ukázali, že o problémech jen nemluví, ale umí je i řešit. Letos znovu přinášíme silnou kandidátku plnou zkušených lidí, kteří pro Prahu 3 pracují léta a jsou připraveni převzít odpovědnost. Pojďte s námi měnit Prahu 3 k lepšímu.

 

Kandidátka Zelení Praha 3

Ondřej Rut
1. Ondřej Rut

Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.

Rebeka Vadasová
2. Rebeka Vadasová

Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovské spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.

Matěj Michalk Žaloudek
3. Matěj Michalk Žaloudek

Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako uvolněný předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.

Jana Valová
4. Jana Valová

Jana Valová je vystudovaná politická geografka. Profesně projektová manažerka a odbornice na evropské fondy aktuálně působí v kanceláři místostarosty na Praze 3, kde je zároveň členkou bytové komise a místopředsedkyní komise životního prostředí. Zaměřuje se zejména na problematiku bydlení a života ve městě v dobách klimatické krize.

Anna Gümplová
5. Anna Gümplová

Anna Gümplová je produkční v oblasti umění a kultury. Zaměřuje se především na současnou plastiku a jiné intervence a kulturní akce ve veřejném prostoru, pořádání uměleckých soutěží a systémovou podporu kulturní politiky v Praze. Na Praze 3 je místopředsedkyní kulturní komise.

Vladimír Kolář Kusbach
6. Vladimír Kolář Kusbach

Vladimír Kusbach je již dekádu vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu Akademie věd, kde pracuje od doby dokončení studií ve Štrasburku a Praze. Na Prahu 3 jezdil již od mala za tátou na žižkovskou věž a teď tu má rodinu, je předsedou SVJ a za Zelené působí jako člen bytové komise.

Kristýna Dobrianská
7. Kristýna Dobrianská

Kristýna Dobrianská je studentka PF UK zaměřující se na právo životního prostředí. Pochází z Vysočiny, na Žižkově bydlí 4 roky a stejně dlouho je i v místních Zelených. Je členkou Redakční rady Radničních novin Prahy 3.

Martina Chmelová
8. Martina Chmelová

Martina Chmelová je současná dlouholetá zastupitelka MČ P3. Pracuje v komisi pro zdravotně sociální oblast a ve výboru pro výchovu a vzdělávání. Profesně pracuje jako koučka a psychoterapeutka.

Zdeněk Jahn
9. Zdeněk Jahn

ekonom, recyklátor ve Vše za odnos Žižkov, krotitel nelegální reklamy v Přidej se a strhni to, sběratel odpadků v Jeden pytel pro Žižkov

Jan Huňka
11. Jan Huňka

soutěžní právník

Lucie Poubová
12. Lucie Poubová

spoluzakladatelka SWAP Prague, z.s.

Petr Novák
13. Petr Novák

datový analytik

Eva Ferrarová
14. Eva Ferrarová

vysokoškolská pedagožka

Jan Javorek
15. Jan Javorek

živnostník, provozovatel juniorguru.cz

Zdeněk Svačina
17. Zdeněk Svačina

technický konzultant IT a člen dopravní komise Prahy 3

Helena Ganická
18. Helena Ganická

poradkyně na Norském velvyslanectví

Clément Maufras
21. Clément Maufras

Senior facilitátor a koordinátor v Klimatické Mozaiky v ČR

Iva Čebišová
22. Iva Čebišová

marketingová manažerka

Ondřej Horký Hlucháň
23. Ondřej Horký Hlucháň

výzkumný pracovník a vysokoškolský pedagog

Kamila Šeborová
24. Kamila Šeborová

sociální pracovnice v dětském domově

Martin Langpaul
25. Martin Langpaul

středoškolský učitel a ředitel mezinárodní neziskové organizace

Lenka Davidová
26. Lenka Davidová

učitelka anglického jazyka

Hana Franková
28. Hana Franková

Vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s

Karel Čada
29. Karel Čada

sociolog a vysokoškolský pedagog

Terezie Kusbach Kolářová
30. Terezie Kusbach Kolářová

malířka, restaurátorka, na mateřské dovolené

Vendula Šimková
35. Vendula Šimková

provozní ROH družstevní kavárny