Rebeka Vadasová, učitelka
Na Praze 3 žije poměrně hodně mladých lidí. Z demografických studií ale víme, že se řada z nich odstěhuje krátce poté, co založí rodinu. Určitý vliv bude mít to, že se stěhují do vlastnického bydlení, které pro ně na Praze 3 není dostupné. Zároveň zřejmě nepovažují Žižkov za čtvrť, ve které by chtěli vychovávat děti, a to bychom rádi změnili. Chceme, aby Praha 3 byla čtvrtí přátelskou k dětem a jejich rodičům. Co to konkrétně znamená?
Nastávající rodiče se už roky potýkají s nedostatkem dětských lékařů. Radnice se aktivně snaží lákat dětské lékaře, aby si u nás založili ordinaci. První vlaštovkou bude ordinace v Baranově, kde dřív sídlila místní organizace KSČM.
Rodiče také dříve či později potřebují zařízení, kde by se dítě mohlo rozvíjet, zatímco oni pracují nebo třeba ještě studují. Praze 3 se dlouhodobě daří uspokojovat poptávku po péči o tříleté a starší děti. Naše ambice jsou ale větší. Formou podpory dětských skupin chceme rozšiřovat kapacity i pro děti mladší, klidně i ve formě docházky na dva tři dny v týdnu. Zároveň vnímáme potřebu zajištění dostatečných kapacit ve školkách spolu s novou výstavbou v naší čtvrti. Na Nákladovém nádraží by tak mělo vzniknout 26 tříd v 5 mateřských školkách.
“Péče o tříleté nestačí - formou dětských skupin chceme rozšiřovat kapacity i pro mladší děti.”
Při obnově dětských hřišť chceme vycházet z potřeb dětí a rodičů a plánujeme proto udělat anketu, která tyto potřeby mapuje. Už nyní je jasné, že je velká poptávka po zastínění hřišť a zajištění toalet v jejich blízkosti. Vnímáme také volání starších dětí ve věku deset až patnáct let po nějaké zábavě pro ně. Může to být skate park, který plánujeme v areálu Pražačky, ale i menší plácky s košem na basketbal, trampolínou a podobně.
Velkou část života tráví děti ve škole, i proto je otázka kvality škol klíčová. Chceme pokračovat v projektech podpory výuky cizích jazyků, které se v tomto volebním obdobím rozjely. Zároveň nám hodně záleží na tom, aby děti našly dobrou školu pokud možno blízko domova. Chceme proto podporovat všechny školy v tom, aby byly schopny kvalitně vzdělávat pestrou škálu dětí žijící v jejich okolí.
“Cestu do školy musí rodič i dítě vnímat jako bezpečnou.”
Škola v blízkosti domova otevírá prostor pro podporu samostatnosti dětí. Cestu do školy však musí rodič i dítě vnímat jako bezpečnou. Opravujeme proto přechody u škol, nedávno realizované okolí ZŠ Jaroslava Seiferta ve Vlkově nebo v Jeseniově u ZŠ Žerotínova, před zahájením stavby je okolí ZŠ Cimburkova, projekty se připravují pro MŠ Pražačka a MŠ Libická nebo pro prostor přímo před ZŠ Žerotínova. Řešíme bezpečný provoz aut v okolí škol a rádi bychom po vzoru Londýna či Paříže v případě zájmu rodičů rozjeli i projekty školních ulic, kterém se v době příchodu a odchodu dětí ze školy zcela uzavírají autům. Ke zvýšení bezpečnosti mohou významně přispět i námi plánované zóny 30 v rezidenčních ulicích naší městské části.
Praha 3 má potenciál být městskou částí, ve které se rodinám s dětmi dobře žije. Máme zde množství parků i občanskou vybavenost obvykle v dochozí vzdálenosti. Zaběhlá komunitní rodinná centra, výborné dětské oddíly i několik poboček městské knihovny. Musíme ale na děti více myslet i při plánování místní dopravy. Dokud budou lidé parkovat tak, že po chodníku nelze projet s kočárkem, nebo tak, že brání výhledu v křižovatkách, nemůže být o vstřícnosti k dětem řeč.
Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.
Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovské spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.
Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako uvolněný předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.
Jana Valová je vystudovaná politická geografka. Profesně projektová manažerka a odbornice na evropské fondy aktuálně působí v kanceláři místostarosty na Praze 3, kde je zároveň členkou bytové komise a místopředsedkyní komise životního prostředí. Zaměřuje se zejména na problematiku bydlení a života ve městě v dobách klimatické krize.
Anna Gümplová je produkční v oblasti umění a kultury. Zaměřuje se především na současnou plastiku a jiné intervence a kulturní akce ve veřejném prostoru, pořádání uměleckých soutěží a systémovou podporu kulturní politiky v Praze. Na Praze 3 je místopředsedkyní kulturní komise.
Vladimír Kusbach je již dekádu vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu Akademie věd, kde pracuje od doby dokončení studií ve Štrasburku a Praze. Na Prahu 3 jezdil již od mala za tátou na žižkovskou věž a teď tu má rodinu, je předsedou SVJ a za Zelené působí jako člen bytové komise.
Kristýna Dobrianská je studentka PF UK zaměřující se na právo životního prostředí. Pochází z Vysočiny, na Žižkově bydlí 4 roky a stejně dlouho je i v místních Zelených. Je členkou Redakční rady Radničních novin Prahy 3.
Martina Chmelová je současná dlouholetá zastupitelka MČ P3. Pracuje v komisi pro zdravotně sociální oblast a ve výboru pro výchovu a vzdělávání. Profesně pracuje jako koučka a psychoterapeutka.
ekonom, recyklátor ve Vše za odnos Žižkov, krotitel nelegální reklamy v Přidej se a strhni to, sběratel odpadků v Jeden pytel pro Žižkov