Zpět

Bez občanské vybavenosti se na Nákladovém nádraží stavět nebude

Matěj Michalk Žaloudek, architekt a urbanista

Z výstavby na Nákladovém nádraží mají lidé strach a je to zcela pochopitelné. Stavby posledních dekád v Praze 3 fungují jako odstrašující příklad, ať už jsou to “Garden Towers” na Olšanské nebo věže zahryzávající se do Židovských pecí. Jistě by pro nás bylo snazší kritizovat plány na výstavbu z opozice, ale my přece kandidovali proto, abychom na budoucnost Prahy 3 měli vliv.

Naše motto je, že nová čtvrť má být přínosem i pro stávající obyvatele Prahy 3, nejen vytěžit stávající infrastrukturu. Po developerech požadujeme především, aby tu byla dostatečná občanská vybavenost. V plánu jsou dvě nové základní školy, jedna škola střední a pět mateřských, zdravotnická poliklinika, dvě zařízení sociální péče pro seniory, dětská hřiště a sportoviště a velké kulturní centrum v památkově chráněné budově. Vzniknout by tu mělo také více než 12 hektarů parků, s důrazem na ochranu chráněných druhů. Tyhle závazky budou garantované prostřednictvím trojstranných smluv. Dokud se to nepodaří, budeme přesvědčovat hlavní město, aby změnu územního plánu, jako podmínku výstavby, neschválilo.

Závazek výstavby škol, školek, ordinací, parků a dětských hřišť bude garantován smluvně, jinak hlavní město změnu územního plánu neschválí.

Velké obavy mají lidé logicky z automobilové dopravy, kterou nová čtvrť přinese. Vycházejí z autentické zkušenosti - více domů znamená více aut. To se ale nezmění, dokud si bude Praha automobilismus hýčkat a investovat do silnic, tunelů a parkovacích domů několikanásobek toho, co investuje do pěší a cyklistické dopravy. Proto se snažíme jít naproti tomu, aby doprava za 15 let vypadala jinak, a nabízet dobré alternativy - skrz novou čtvrť pojede tramvaj a sveze vás z Habrové za 12 minut na Václavák pod ocas. Všechny nové domy budou mít své garáže, takže noví obyvatelé nebudou zabírat parkování na ulici. Celá čtvrť bude dopravně zklidněná a tím i příjemná pro pěší, lidi na kolech nebo třeba skotačící děti. V územním plánu budeme držet rezervu metra. Cílem je přirozený a prostupný kus města, kde je vše potřebné v dosahu pěšky nebo na kole, žádná noclehárna nebo sídliště plné aut. Vznikne i několik set obecních a dostupných bytů.

Celý ten proces je plný často i hořkých kompromisů, ale jsem přesvědčený, že se během posledních 4 let podařilo vyjednat dobrou dohodu. Dotáhnout a potvrdit ji musí až příští politická reprezentace. Volby musí zabránit nástupu stran, které tu dovolí stavět bez jasných závazků a garancí. 

 

Kandidátka Zelení Praha 3

Ondřej Rut
1. Ondřej Rut

Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.

Rebeka Vadasová
2. Rebeka Vadasová

Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovské spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.

Matěj Michalk Žaloudek
3. Matěj Michalk Žaloudek

Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako uvolněný předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.

Jana Valová
4. Jana Valová

Jana Valová je vystudovaná politická geografka. Profesně projektová manažerka a odbornice na evropské fondy aktuálně působí v kanceláři místostarosty na Praze 3, kde je zároveň členkou bytové komise a místopředsedkyní komise životního prostředí. Zaměřuje se zejména na problematiku bydlení a života ve městě v dobách klimatické krize.

Anna Gümplová
5. Anna Gümplová

Anna Gümplová je produkční v oblasti umění a kultury. Zaměřuje se především na současnou plastiku a jiné intervence a kulturní akce ve veřejném prostoru, pořádání uměleckých soutěží a systémovou podporu kulturní politiky v Praze. Na Praze 3 je místopředsedkyní kulturní komise.

Vladimír Kolář Kusbach
6. Vladimír Kolář Kusbach

Vladimír Kusbach je již dekádu vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu Akademie věd, kde pracuje od doby dokončení studií ve Štrasburku a Praze. Na Prahu 3 jezdil již od mala za tátou na žižkovskou věž a teď tu má rodinu, je předsedou SVJ a za Zelené působí jako člen bytové komise.

Kristýna Dobrianská
7. Kristýna Dobrianská

Kristýna Dobrianská je studentka PF UK zaměřující se na právo životního prostředí. Pochází z Vysočiny, na Žižkově bydlí 4 roky a stejně dlouho je i v místních Zelených. Je členkou Redakční rady Radničních novin Prahy 3.

Martina Chmelová
8. Martina Chmelová

Martina Chmelová je současná dlouholetá zastupitelka MČ P3. Pracuje v komisi pro zdravotně sociální oblast a ve výboru pro výchovu a vzdělávání. Profesně pracuje jako koučka a psychoterapeutka.

Zdeněk Jahn
9. Zdeněk Jahn

ekonom, recyklátor ve Vše za odnos Žižkov, krotitel nelegální reklamy v Přidej se a strhni to, sběratel odpadků v Jeden pytel pro Žižkov

Jan Huňka
11. Jan Huňka

soutěžní právník

Lucie Poubová
12. Lucie Poubová

spoluzakladatelka SWAP Prague, z.s.

Petr Novák
13. Petr Novák

datový analytik

Eva Ferrarová
14. Eva Ferrarová

vysokoškolská pedagožka

Jan Javorek
15. Jan Javorek

živnostník, provozovatel juniorguru.cz

Zdeněk Svačina
17. Zdeněk Svačina

technický konzultant IT a člen dopravní komise Prahy 3

Helena Ganická
18. Helena Ganická

poradkyně na Norském velvyslanectví

Clément Maufras
21. Clément Maufras

Senior facilitátor a koordinátor v Klimatické Mozaiky v ČR

Iva Čebišová
22. Iva Čebišová

marketingová manažerka

Ondřej Horký Hlucháň
23. Ondřej Horký Hlucháň

výzkumný pracovník a vysokoškolský pedagog

Kamila Šeborová
24. Kamila Šeborová

sociální pracovnice v dětském domově

Martin Langpaul
25. Martin Langpaul

středoškolský učitel a ředitel mezinárodní neziskové organizace

Lenka Davidová
26. Lenka Davidová

učitelka anglického jazyka

Hana Franková
28. Hana Franková

Vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s

Karel Čada
29. Karel Čada

sociolog a vysokoškolský pedagog

Terezie Kusbach Kolářová
30. Terezie Kusbach Kolářová

malířka, restaurátorka, na mateřské dovolené

Vendula Šimková
35. Vendula Šimková

provozní ROH družstevní kavárny