Zpět

Znáte Cyrila? Díky Zeleným má Praha 3 nejhustší síť cyklostojanů a zkrotila sdílené koloběžky

Cyril je náš systém míst určených pro parkování kol či koloběžek na Praze 3. A přibývá sdílených služeb, které jej ukládají ve svých aplikacích.

Nejen, že jsme našemu systému parkování kol dali lépe zapamatovatelné jméno, ale také jsme všechna tato místa vyznačili do mapy a postupně je rozšiřujeme o další. Stojany na kola jsou podle nás přirozeným inventářem každého moderního evropského města. Jsme totiž přesvědčeni, že cyklistika je budoucnost městské mobility a že město, které ji nepodporuje, je hloupé město.

Aktuálně můžete na Praze 3 najít 317 cyklostojanů (nejčastěji tzv. úček) na 178 místech a 10 míst vyhrazených vodorovným značením. Díky tomu má Praha 3 nejhustší síť cykloparkování v Praze, a možná i v Česku!

Ihned po našem nástupu na radnici jsme vytipovali místa, kde cyklistky a cyklisti často stojany marně hledají a zároveň je zde dostatek prostoru. Tato místa jsme konzultovali s odborem dopravy a TSK (Technická správa komunikací hlavního města Prahy), která pak velmi rychle jednotlivé cyklostojany nainstalovala, tímto děkujeme za spolupráci!

Zelené body v mapce jsou jednotlivá veřejná parkovací místa pro kola, fialově jsou místa v uzavřených areálech. Všechny body jsou zároveň součástí platformy OpenStreetMap, odkud je jednoduše přenášejí do svých map ostatní mapové portály, jako např. Prahou na kole či mapy.cz.

Cyril by měl nejen sloužit všem, kteří v Praze šlapou do pedálu na svém kole a potřebují ho zaparkovat před obchodem, kavárnou či u tramvajové zastávky. Je to také nástroj, jak podpořit rozvoj služeb sdílených kol a koloběžek, ale zároveň bojovat proti jejich nevhodnému parkování. Nelze se totiž divit, že lidé parkují kolo nebo koloběžku špatně, když nabídka míst pro legální parkování skoro není.

Jsme rádi, že všichni provozovatelé sdílených služeb na Praze 3 si to vzali za své a parkování umožňují pouze na určených místech. Jedná se o společnosti NextBike, Bolt, Rekola a od května 2021 také společnost Lime. Praha 3 je jediná městská část, které se podařilo tuto dohodu s Lime vyjednat právě díky tomu, že je naše parkovací síť dostatečně hustá. Ještě stále je co zlepšovat, takže Cyrila určitě budeme do budoucna rozšiřovat.

Pokud máte tip, kde cyklostojany ještě chybí, určitě nám ho napište!

Kandidátka Zelení Praha 3

Ondřej Rut
1. Ondřej Rut

Ondřej Rut je místostarosta Prahy 3, který má v gesci dopravu, sociální a bytovou politiku a energetiku. Vzděláním sociální ekolog již mnoho let vytrvale prosazuje zelenou politiku na komunální úrovni ve čtvrti, kde se narodil. Před aktuálním angažmá na radnici pracoval jako odborný poradce pro veřejnou správu v KPMG.

Rebeka Vadasová
2. Rebeka Vadasová

Rebeka Vadasová učí matematiku na druhém stupni veřejné základní školy. Ve volném čase se věnovala vedení oddílu pro děti se zrakovým postižením a na rodičovské spoluzakládala komunitní školku. Na Praze 3 zastupuje Zelené ve výboru pro výchovu a vzdělávání.

Matěj Michalk Žaloudek
3. Matěj Michalk Žaloudek

Matěj Michalk Žaloudek je vzděláním architekt se zkušeností ze soukromého sektoru v německém Stuttgartu, Berlíně a Praze a z kanceláře náměstkyně primátorky hlavního města. Na Praze 3 působí jako uvolněný předseda výboru pro územní rozvoj. Zaměřuje se na udržitelný urbanismus a městskou mobilitu.

Jana Valová
4. Jana Valová

Jana Valová je vystudovaná politická geografka. Profesně projektová manažerka a odbornice na evropské fondy aktuálně působí v kanceláři místostarosty na Praze 3, kde je zároveň členkou bytové komise a místopředsedkyní komise životního prostředí. Zaměřuje se zejména na problematiku bydlení a života ve městě v dobách klimatické krize.

Anna Gümplová
5. Anna Gümplová

Anna Gümplová je produkční v oblasti umění a kultury. Zaměřuje se především na současnou plastiku a jiné intervence a kulturní akce ve veřejném prostoru, pořádání uměleckých soutěží a systémovou podporu kulturní politiky v Praze. Na Praze 3 je místopředsedkyní kulturní komise.

Vladimír Kolář Kusbach
6. Vladimír Kolář Kusbach

Vladimír Kusbach je již dekádu vědeckým pracovníkem na Geofyzikálním ústavu Akademie věd, kde pracuje od doby dokončení studií ve Štrasburku a Praze. Na Prahu 3 jezdil již od mala za tátou na žižkovskou věž a teď tu má rodinu, je předsedou SVJ a za Zelené působí jako člen bytové komise.

Kristýna Dobrianská
7. Kristýna Dobrianská

Kristýna Dobrianská je studentka PF UK zaměřující se na právo životního prostředí. Pochází z Vysočiny, na Žižkově bydlí 4 roky a stejně dlouho je i v místních Zelených. Je členkou Redakční rady Radničních novin Prahy 3.

Martina Chmelová
8. Martina Chmelová

Martina Chmelová je současná dlouholetá zastupitelka MČ P3. Pracuje v komisi pro zdravotně sociální oblast a ve výboru pro výchovu a vzdělávání. Profesně pracuje jako koučka a psychoterapeutka.

Zdeněk Jahn
9. Zdeněk Jahn

ekonom, recyklátor ve Vše za odnos Žižkov, krotitel nelegální reklamy v Přidej se a strhni to, sběratel odpadků v Jeden pytel pro Žižkov

Jan Huňka
11. Jan Huňka

soutěžní právník

Lucie Poubová
12. Lucie Poubová

spoluzakladatelka SWAP Prague, z.s.

Petr Novák
13. Petr Novák

datový analytik

Eva Ferrarová
14. Eva Ferrarová

vysokoškolská pedagožka

Jan Javorek
15. Jan Javorek

živnostník, provozovatel juniorguru.cz

Zdeněk Svačina
17. Zdeněk Svačina

technický konzultant IT a člen dopravní komise Prahy 3

Helena Ganická
18. Helena Ganická

poradkyně na Norském velvyslanectví

Clément Maufras
21. Clément Maufras

Senior facilitátor a koordinátor v Klimatické Mozaiky v ČR

Iva Čebišová
22. Iva Čebišová

marketingová manažerka

Ondřej Horký Hlucháň
23. Ondřej Horký Hlucháň

výzkumný pracovník a vysokoškolský pedagog

Kamila Šeborová
24. Kamila Šeborová

sociální pracovnice v dětském domově

Martin Langpaul
25. Martin Langpaul

středoškolský učitel a ředitel mezinárodní neziskové organizace

Lenka Davidová
26. Lenka Davidová

učitelka anglického jazyka

Hana Franková
28. Hana Franková

Vedoucí právního oddělení Organizace pro pomoc uprchlíkům, z.s

Karel Čada
29. Karel Čada

sociolog a vysokoškolský pedagog

Terezie Kusbach Kolářová
30. Terezie Kusbach Kolářová

malířka, restaurátorka, na mateřské dovolené

Vendula Šimková
35. Vendula Šimková

provozní ROH družstevní kavárny